دکوراسیون

تغییر چیدمان منزل با کمترین هزینه

محل سکونت ما مهم ترین بخش از نیاز زندگی هر انسانی می باشد که باید توجه خاصی به آن شود. برخی از ما، شاید فقط در ساعات استراحت در خانه خود حضور داشته باشیم ولی برخی از اعضای خانواده ساعات زیادی را در آن سپری می کنند و البته حتی اگر زمان کوتاهی را در آن سپری کنیم نیازمند محیطی آرام و زیبا هستیم که انرژی رفته ما در اثر کار روزانه را به بهترین نحو به ما بازگرداند. به همین دلیل نحوه چیدمان محل سکونت ما بسیار حائز اهمیت است. در این مقاله سعی داریم تا شما را با اصول صحیح چیدمان منزل آشنا سازیم تا بتوانید محیطی آرام و دل نشین را برای خود و خانواده تان فراهم نمائید.

چیدمان منزل

چیدمان منزل

انواع سبک تغییر چیدمان منزل

از نظر اقتصادی تغییر چیدمان منزل به دو دسته کلی با هزینه کم و با هزینه زیاد تقسیم می شود. اگر در تغییر چیدمان منزل تنها به تعویض مکان قرارگیری وسایل اقدام کنید و یا نهایتا با هزینه کمی به رنگ آمیزی و تغییر شکل ظاهر خانه و وسایل بپردازید، این نوع تغییر چیدمان به دسته اول تعلق می گیرد. اگر در تغییر چیدمان به دنبال تازه شدن وسایل و فضای خانه هستید و قصد تعویض وسایل را با انواع جدید آن دارید، این روش تغییر چیدمان منزل در دسته دوم قرار می گیرد و باید در این راه دست و دل باز باشید

چیدمان منزل

چیدمان منزل

همچنین بخوانید : پایداری در معماری و طراحی داخلی

تغییر چیدمان نشیمن

یکی از فضاهای مهم در خانه، نشیمن است که اهالی خانه بیشتر زمان حضور خود را در این مکان سپری می کنند و پذیرایی از مهمانان در آنجا صورت می گیرد. تغییر چیدمان این فضا پس از چند سال استفاده از آن امری ضروری به نظر می رسد. برای ایجاد تغییرات در نشیمن منزل مسکونی خود گزینه های زیادی را پیش رو دارید که در ادامه به طور مفصل درباره آنها بحث می کنیم.

  • مبلمان : از جمله وسایل چشم گیر و اشغال کننده فضا در نشیمن خانه، مبلمان است. تعویض مبلمان قدیمی با مبلمان جدید یکی از ساده ترین راه ها برای ایجاد تغییرات است که هزینه نسبتا زیادی را می طلبد. اگر به دنبال تغیر مبلمان خود با هزینه اندک می باشید، تغییر رنگ و پارچه مبلمان پیشنهاد مناسبی به نظر می رسد. هم چنین تغییراتی در بخشی از مبلمان می تواند فضا را کمی تغییر دهد. برای مثال استفاده از رومیزی هایی با رنگی متفاوت از رنگ مبلمان می تواند مناسب باشد. هم چنین استفاده از هنرهای دستی نظیر گل دوزی، تکه دوزی و… می تواند در ایجاد تغییرات کمک زیادی کند.

     

    چیدمان منزل

    چیدمان منزل

    پرده و کوسن : دومین چهره برجسته اتاق نشیمن، پرده می باشد. به طور معمول پرده را با کوسن ها و یا کوسن ها را با رومیزی ها ست می کنند. پیشنهاد ما به شما عزیزان این است که اگر مبلمان نزدیک پرده می باشد، پرده ها را با کوسن ها ست کنید و هم چنین بهتر است رنگ پرده و بدنه مبلمان با یکدیگر متفاوت باشند تا از تکرار یک طرح و رنگ جلوگیری شود.

گزینه بعدی سایز پرده ها می باشد به گونه ای که اگر پرده های بلندی دارید بهتر است از پرده های کوتاه استفاده کنید و اگر پرده های نشیمن کوتاه می باشد، استفاده از پرده های بلند را در اولویت خود قرار دهید. هم چنین اگر پرده های والان دار سنگین دارید بهتر است از پرده های سبک و توری استفاده کنید.

چیدمان منزل

 پرده و کوسن

فرش : یکی از عناصر تقریبا ثابت در نشیمن هر خانه ایرانی، فرش آن است. تعویض فرش هر چند سال یکبار پای ثابت تغییرات در چیدمان منزل ایرانیان است. با توجه به افزایش قیمت فرش، امروزه این راهکار چندان مناسب به نظر نمی رسد، پیشنهاد ما این است که با جایگزین کردن فرش کوچکتر ( 6 متری و یا 9 متری) به جای فرش 12 متری و هم چنین با جا به جا کردن فرش های اتاق های مختلف، به فضای خانه خود طرح و رنگ ببخشید.

 

چیدمان منزل

فرش ایرانی

وسایل تزئینی : یکی دیگر از تغییرات کم هزینه در خانه، تغییر وسایل تزئینی می باشد که شامل گلدان، تابلو، مجسمه، ساعت دیواری و … است، این تغییرات کم هزینه تر تغییرات دیگر نظیر فرش، مبل و پرده می باشد، تغییر در رنگ وسایل، جایگزین کردن وسایل نو به جای وسایل کهنه و قدیمی و تغییر در محل قرارگیری آنها، همگی از جمله تغییراتی هستند که میتوان ایجاد کرد.

 

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی

تابلو و آینه : تزئین دیوارها در خانه محدود به استفاده از تابلو و آینه می شود. تابلوها یا نقاشی هستند و یا حاوی عکس هایی از مناظر، افراد را به نمایش می گذارند. تابلو فرش های منقش به آیات قرآن و آینه برای تزئین دیوارها قدمت دیرینه دارد. البته به تازگی استفاده از پوسترها، تابلوخط ها و نقاشی های هنری در بین جوانان رواج پیدا کرده است که گاهی مثبت در جهت تغییر دکوراسیون می باشد. از دیگر تغییرات در این بخش می توان تغییر محتوای تابلو، رنگ آمیزی مجدد قاب تابلوها و تغییر قاب را عنوان کرد.

چیدمان منزل

تابلو تزئینی

  • دیوارها و درب ها : شاید تعویض درب ها از تغییرات معقولانه در چیدمان نباشد ولی تغییر رنگ درب ها و در عین حال تعمیر آنها و برطرف کردن نواقص آنها را می توان روش خوبی برای تغییر چیدمان منزل در نظر گرفت. تغییر رنگ درب ها از قهوه ای به سفید یا دیگر رنگ های روشن، به بزرگتر نشان دادن فضا کمک می کند. به یاد داشته باشید برای این کار از یک متخصص رنگ کار استفاده کنید تا آسیب کمتری به درب وارد شود. رنگ آمیزی مجدد دیوارها و سقف، و هم چنین استفاده از کاغذ دیواری و پوستر دیواری برای این کار گزینه مناسبی است. 
چیدمان منزل

دیوارها و درب ها

تغییر چیدمان آشپزخانه

متاسفانه از آنجایی که کابینت های آشپزخانه به دیوارها فیکس می شوند، امکان جابجایی مجدد آنها وجود ندارد. ولی دیگر تغییرات مانند نصب کاغذ دیواری ضد آب یا کاشی های لوکس در فاصله بین دو ردیف کابینت های بالا و پایین می تواند برای تغییر گزینه خوبی باشد. تعویض لوازم برقی آشپزخانه مانند یخچال، ماشین ظرف شویی و لباس شویی ایده های خوبی هستند که البته هزینه بالایی دارند. معمولا از تابلو در آشپزخانه استفاده نمی شود، اما اضافه کردن تابلوهای دست ساز ظریف و کوچک یا ساعت به فضای آشپزخانه می تواند روحی دوباره به آن بدمد.

چیدمان منزل

تغییر در چیدمان اتاق ها

عضو دکوراتیو که با ورود به هر اتاقی به چشم می خورد، تخت است. البته وسایل دیگر مانند دراور، کمد، پرده، میزکار، فرش و … در دکوراسیون اتاق حائز اهمیت هستند. برای تغییر در چیدمان اتاق خواب می توانید از گزینه های ارزان مانند تعویض رو تختی، کوسن ها، رومیزی، پرده و نورپردازی شروع کرد. ست کردن روتختی با والان پرده های اتاق و پارچه اطراف آباژور از گزینه های مناسبی است که خانم هایی که در هنر خیاطی دستی دارند می توانند از آن استفاده کنند. تعویض فرش های اتاق با قالیچه و گلیم نیز از تغییرات ریسکی می باشد. از آنجا که تخت خواب بیشترین فضای اتاق خواب را اشغال می کند، بهتر است از قالیچه های کوچک استفاده کرد که هم با خالی ماندن اطراف اتاق به زیبایی آن می افزاید و هم از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است.

چیدمان منزل

چیدمان اتاق خواب

سخن آخر

تغییر چیدمان منزل می تواند با صرف هزینه های گزاف و یا اندک هزینه ای امکان پذیر باشد. اگر به دنبال تغییرات با هزینه محدود هستید به مورد های اشاره شده در این مقاله توجه نمائید، اما اگر تمایل دارید برای تغییر دکوراسیون و چیدمان منزل خود هزینه ای زیاد صرف کنید، استفاده از دانش طراحان داخلی در زمینه تغییر چیدمان را در نظر بگیرید و حتما با آنها مشورت کنید.

 

همچنین بخوانید : راهنمای خرید بهترین مبلمان برای منزل

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *