دکوراسیون, طراحی سه بعدی

چیدمان خانه کوچک

چیدمان خانه های کوچک

یکی از دغدغه های امروزه ی افراد نحوه ی چیدمان خانه های کوچک است زیرا خانه های کوچک میراث زندگی مدرن قرن بیستم است که تا به امروز ادامه دارد. به خصوص در ایران که با توجه به افزایش جمعیت و کمبود مسکن مناسب و هم چنین اوضاع وخیم اقتصادی مردم را مجبور به زندگی در خانه های کوچک آپارتمانی کرده است. زمانی یکی از مشکلات خانواده های ایرانی چگونگی پر کردن فضای داخل منزل مسکونی خود بود، اما امروزه مشکل اساسی چگونگی چیدمان خانه های کوچک است. در خانه های کوچک امروزی، بسیار مهم است که طراحی دکوراسیون داخلی خانه به صورتی باشد که بتوان از همه فضاهای آن به صورت مفید استفاده کرد. استفاده مناسب از فضاهای خانه به کاربردی تر شدن فضاها کمک کرده و آرامش و آسایش ساکنان را نیز تامین خواهد کرد. به همین منظور تصمیم گرفته ایم تا برای شما دوستان و همراهان همیشگی ایده هایی را برای استفاده مناسب و کاربردی از فضاهای کوچک ارائه دهیم تا همواره منزلی دل نشین و زیبا داشته باشید.

1- انتخاب رنگ در چیدمان خانه های کوچک

در چیدمان خانه های کوچک انتخاب رنگ های روشن تاثیر به سزائی در بزرگتر جلوه دادن فضاها دارند. از لحاظ بصری می توان با استفاده از رنگ های روشن نظیر سفید، کرم، زرد و… به بزرگ تر نشان دادن خانه های کوچک کمک بسیاری کرد. پیشنهاد می شود رنگ پرده ها و دیوارها در یک طیف رنگی باشند. اگر شما نیز دارای منزلی کوچک هستید از تنوع رنگی در دکوراسیون منزل خود جدا خودداری کنید.

 

چیدمان خانه های کوچک

انتخاب رنگ در چیدمان خانه های کوچک

2- طراحی دوبلکس در نحوه ی چیدمان خانه کوچک

طراحی دوبلکس در چیدمان خانه های کوچک راهی است تا بتوان فضاهای بیشتری را در یک مساحت کم گنجاند. برای این کار بهتر است برای فضاهایی نظیر اتاق خواب از ارتفاع استفاده کرده و آنها را بالای راه پله ها طراحی کنیم. این کار باعث می شود طراحی داخلی خانه حرفه ای تر به نظر بیاید و هم چنین باعث می شود از فضا بهترین استفاده را ببرید و هم محصور بودن اتاق خواب خود را در فضایی کوچک تامین کرده اید.

 

چیدمان خانه های کوچک

طراحی دوبلکس خانه های کوچک

نکته : فضاهایی را که در ارتفاع طراحی می کنید، لزوما نباید در وجه انتهایی خانه قراربگیرند، این فضاها می توانند به سان سقف های کاذب برای دیگر فضاهای خانه نیز عمل کنند و به دکوراسیون داخلی خانه تان جذابیت ببخشند.

 

 

3- ایجاد اختلاف ارتفاع کف خانه در چیدمان منزل کوچک

بهتر است در طراحی دکوراسیون داخلی فضاهای کوچک از دیوار استفاده نشود، دیوارها باعث می شوند که فضا کوچکتر از آنچه که هست به نظر بیاید، پس بهترین راه برای اینکه حوزه های مختلف خانه را از هم جدا کنید، ایجاد اختلاف ارتفاع در کف خانه و استفاده از پله است، با کمی بالا یا پایین بردن فضاهای مختلف خانه می توانید آنها را از یکدیگر جدا نمائید.

 

 

 

 

4- استفاده از زیرپله ها در طراحی خانه های کوچک

آنچه که در چیدمان خانه های کوچک اهمیت دارد استفاده از تمامی فضاهای پرت و قابل استفاده است. به عنوان مثال می توان از زیر راه پله به عنوان قفسه کتاب و یا دکور استفاده کرد. اگر راه پله در ورودی منزل مسکونی قرار دارد می توان از آن به عنوان کمد لباس وکفش استفاده نمود. استفاده از تمامی ریز فضاها در چیدمان خانه های کوچک، برگ برنده طراح داخلی ساختمان است.

 

چیدمان خانه های کوچک

زیرپله ها در طراحی خانه های کوچک

5- طراحی دیوار ها در چیدمان خانه های کوچک

جهت استفاده بیشتر از فضای خانه در چیدمان منزل کوچک می توان از دیوارها بیشتر بهره را برد، بدین صورت که اگر آباژور یا قاب عکس و یا تلفن بر روی میز داریم، می توان با نصب آنها بر روی دیوار و حذف میز، به فضای خانه افزود.

 

چیدمان خانه های کوچک

طراحی دیوار در چیدمان خانه های کوچک

6- استفاده از کتابخانه به جای دیوار

وجود دیوار در چیدمان خانه باعث کوچک به نظر آمدن منزل شما می شود، زیرا فضای یک دست خانه را به چند بخش تقسیم می کند. می توان با ایجاد یک قفسه کتابخانه زیبا به جای دیوار هم به گشودگی فضایی خانه کمک کرد و هم به شما این اجازه را می دهد که مقداری از وسایل دیگرتان را در آن جای داده و از آن استفاده بهتری بکنید.

 

چیدمان خانه های کوچک

کتابخانه در خانه های کوچک

7- جدا سازی فضاها به وسیله تغییر رنگ در چیدمان منزل کوچک

برای جدا سازی فضاها در چیدمان خانه های کوچک می توان از تکنیک تغییر رنگ نیز استفاده کرد. شما می توانید بااستفاده از رنگ های مختلف در کف و یا دیوارهای یک خانه، بر جدا بودن فضاها از یکدیگر تاکید بیشتری داشته باشید. حتی این فضاها می توانند فاقد درب بوده و در زمانی که قرار است از مهمان در خانه کوچک خود پذیرایی کنید، از پرده هایی با رنگ ها و طرح های زیبا برای محصور بودن فضا و یا پارتیشن ها استفاده کنید.

 

چیدمان خانه های کوچک

رنگ دیوار در خانه های کوچک

8- مبلمان راهی برای جدا سازی در چیدمان خانه های کوچک

یکی از راه های هوشمندانه برای جداسازی فضاها در خانه های کوچک این است که به یک مدل درست برای چیدمان مبل خود برسید. مبل ها نیز می توانند همانند دیوارها، باعث جدا شدن فضاهای مختلف از یکدیگر شوند. بهترین گزینه مبلمان برای خانه های کوچک، استفاده از مبلمان های راحتی یک تکه می باشد؛ زیرا برعکس مبل های تک نفره که باعث شلوغی فضا می شوند، به فضای خانه نظم و وحدت می بخشد.

 

چیدمان خانه های کوچک

چیدمان مبل در خانه های کوچک

9- استفاده از وسایل با کاربری های مختلف (چند منظوره) در چیدمان خانه کوچک

یکی از بهترین روش ها جهت تامین حداکثری فضای مورد نیاز در طرز چیدمان خانه های کوچک، استفاده از وسایل چند منظوره می باشد. به عنوان مثال استفاده از تخت خواب های تاشو یکی از گزینه های مطلوب طراحان داخلی جهت استفاده در منزل کوچک می باشد؛ زیرا علاوه بر تخت خواب، کاربری کمد و میز تحریر را نیز هم زمان با خود دارد؛ و یا استفاده از مبل های تخت خواب شو گزینه بسیار خوبی جهت استفاده حداکثری از فضای خانه است.

 

چیدمان خانه های کوچک

وسایل کاربردی در خانه های کوچک

10- نور پردازی در نحوه ی چیدمان خانه های کوچک

نور پردازی در چیدمان خانه های کوچک یکی از روش های مناسبی است که به بزرگ تر نشان دادن فضای خانه کمک می کند. هم چنین قرار دادن یک آیینه بزرگ در مجاورت چراغ و لوستر مرکزی خانه (نشیمن) باعث انعکاس نور و روشنایی بیشتر خانه و در نهایت بزرگ تر به نظر رسیدن فضای خانه می گردد. البته باید این نکته را یادآور شد که نور پردازی در طراحی داخلی، امری تخصصی است و برای این کار نیاز به مشورت و مشاوره با طراحان داخلی می باشد.

 

چیدمان خانه های کوچک

نورپردازی در چیدمان خانه های کوچک

11- انتخاب کاغذ دیواری در طراحی خانه های کوچک

یکی از عناصر دکوراتیو خانه، کاغذ دیواری آن است که می تواند در بزرگ تر و یا کوچک تر نشان دادن فضای داخلی خانه تاثیر گذار باشد. به طور کلی در چیدمان خانه های کوچک بهتراست از کاغذ دیواری های ساده و با طرح های ریز استفاده کرد. زیرا استفاده از کاغذ دیواری با طرح های درشت (گل های درشت) باعث کوچک تر دیده شدن فضای درونی خانه می شود. پیشنهاد می شود از کاغذ دیواری با طرح های خط دار و راه راه به صورت ترکیبی استفاده شود و نیز یک هارمونی میان رنگ کاغذ دیواری و مبلمان برقرار گردد.

 

چیدمان خانه های کوچک

کاغذ دیواری مناسب خانه های کوچک

12- استفاده نکردن از وسایل غیر ضروری در چیدمان فضاهای کوچک

در نحوه چیدمان منزل کوچک به دلیل کمبود فضا باید بیش از هر زمان دیگری دقت نمود. سعی کنید تناسبی میان فضای خانه و اندازه وسایل برقرار باشد. به عنوان مثال در نشیمن یک خانه کوچک نمی توان از تلویزیون 50 اینچ استفاده کرد و یا نمی توان در آشپزخانه یک خانه کوچک از یخچال سایدی استفاده کرد که نیمی از فضای آشپزخانه را اشغال می کند؛ هم چنین توصیه می شود از وسایل غیر ضروری که باعث شلوغی می شوند دوری کنید.

 

همچنین بخوانید : دکوراسیون داخلی مدرن

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *