دکوراسیون

دکوراسیون داخلی آرت نوو

دکوراسیون داخلی آرت نوو

دکوراسیون داخلی آرت نوو سبکی از معماری است که هیچ گونه تقلیدی از گذشته نداشته و اصولا الهامات خود از طبیعت میگیرد. همچنین از مصالح جدید به خوبی برای زیبایی استفاده می کند زیرا تزئینات در این سبک معماری جایگاه منحصربفردی دارد. آرت نوو علاوه بر تزئینات معماری در جواهرات، نقاشی و مبلمان نیز به کمال رسیده است. فروشگاه اینترنتی هپیپر قصد دارد در این مقاله شما را با این سبک هنری آشنا کند.

تاریخچه ی معماری آرت نوو

معماری آرت نوو یا هنرنو، نوهنر (به فرانسوی: (Art nouveau است. جنبش آرت نوو درواقع تلفیق هنرهای کاربردی و تجسمی است که در سال 1890 تا میانه ی دهه ی 1910 در لندن و پاریس پدید آمد. هدف این جنبش آمیختن هنر با زندگی روزمره بود. آرت نوو هنری اصیل و سنت شکن است که هیچگونه تقلیدی از گذشته در آن راه ندارد.

این سبک طراحی احیاگر سبک تزئینی دراماتیک باروک است که مقصود اصلی آن ارزش نهادن بر هنرتزئینات است بطوریکه در دکوراسیون داخلی آرت نوو حتی اشیا کاربردی نیز آراسته و تزئین شده هستند.

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی آرت نوو

کلیات نهضت آرت نوو

کلیات نهضت آرت نوو در تمامی طراحی هایی که به این سبک اجرا شده اند نمایان است. پیروان این جنبش با مکتب های تقلیدی مخالف هستند یعنی در این شیوه ی طراحی داخلی از الهام گرفتن یا استفاده ی مستقیم از گذشته اجتناب می شود و با استفاده ی فراوان از خطوط سینوسی، الهام گرفتن از خطوط گیاهان و منحنی های پرپیچ وتاب و خطوط نرم و غیر متداول و اشکال غیرمعمول وسایل خانه و دکوراسیون داخلی آن را طراحی و اجرا می کنند. طراحی های آرت نوو به علت الهام گرفتن از خطوط گیاهی بسیار رمانتیک و طبیعت گرایانه به نظر می رسند.

کلیت اصول فکری این نهضت طراحی به شرح زیر است:

 • جدایی از گذشته
 • مخالفت با مکتب های تقلیدی
 • طراحی فرم های جدید
 • هنر مطابق با زمان
 • بکارگیری مصالح و تولیدات مدرن از جمله فلز در اسکلت و تزئینات ساختمان
 • الهام گرفتن از فرم هایی که در طبیعت دیده می شوند
دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی آرت نوو

رنگ های دکوراسیون داخلی آرت نوو

رنگ های دکوراسیون داخلی آرت نوو الگو گرفته شده از رنگ های موجود در طبیعت هستند. آرت نوو یک سبک رمانتیک و طبیعت گرایانه است، پس باید توجه داشت که در طبیعت علی رغم آنکه خطوط و اشکال غیرمتداول هستند اما رنگ ها به صورت متناسب در کنار هم قرار گرفته اند و تعادل در ترکیب رنگ ها برقرار است. در نتیجه علاوه بر انتخاب رنگ هایی که در طبیعت دیده می شود مانند سبز زیتونی، بنفشريال کرمی، قهوه ای، خاکستری، زرد خردلی و بسیاری از رنگ های دیگر، حفظ تعادل در ترکیب آنها نیز بسیار مهم است.

برای حفظ تناسب در ترکیب رنگ ها نباید در بکاربردن یک رنگ اغراق کنید، رنگ ها باید تکرار شوند تا خانه ظاهری متعادل و هماهنگ به خود بگیرد.

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی آرت نوو

متریال مورد استفاده در طراحی داخلی آرت نوو

متریال مورد استفاده در طراحی داخلی آرت نوو بطورکلی شیشه، سنگ، چوب و آهن است. از آنجایی که تنها منبع برای الگو برداری در این سبک طراحی طبیعت است مصالح مورد استفاده در آن نیز باید بگونه ای باشد که بتوان طرح های پرپیچ و خم طبیعت گرایانه ی این طرح را به زیبایی با آن اجرا کرد. آهن یکی از مصالح اساسی در این شیوه ی دکوراسیون داخلی به حساب می آید. همچنین منبت کاری روی چوب با طرح های مواج و پیچ در پیچ نیز در این شیوه ی چیدمان منزل به وفور دیده می شود. البته بعد از همه گیر شدن سبک دکوراسیون داخلی آرت نوو این خطوط مواج به سمت ساده تر شدن گرایش یافت. همچنین خوب است که بدانید طراحی روی شیشه در این شیوه ی طراحی برای اولین بار اجرا شد.

طرح های اسلیمی و الگوهای الهام گرفته از طبیعت روی شیشه ها نقاشی می شود. همچنین در این سبک طراحی داخلی، گچبری های دوره ی ویکتوریا، سفال و کاشی های ایرانی و دست نوشته های باستانی نیز تاثیرگذار بوده است که با مصالح نام برده شده به خوبی اجرا می شوند.

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی آرت نوو

ویژگی های دکوراسیون داخلی به سبک آرت نوو

ویژگی های دکوراسیون داخلی به سبک آرت نوو همگی نشانی از طبیعت دارند. این مشخصه ها بطورخلاصه به شرح زیر است:

 • الگوگرفته از هنرهای قدیمی مانند گوتیک، روکوکو و هنر ژاپنی
 • کنده کاری های پیچ درپیچ دوره ی ویکتوریایی و موتیف های الهام گرفته از طبیعت
 • کفپوش های چوبی در تمامی طیف های رنگی چو
 • ستون هایی با طرح های ساقه ها و شاخه های گیاهان خیالی که در سرستون ها به تزئینات تو در توی فلزی ختم می شود
 • تزئینات نقاشی شده بر روی دیوارها، سقف و کف تاییدی بر این شیوه ی طراحی داخلی
 • بکارگیری بی واسطه متریال و استفاده از اشکال و نقوش طبیعی ظریف و باریک
 • نقاشی بر روی شیشه
 • طاقچه های دیواری، نرده ها و دروازه ها ی تزئین شده با نقوش ذکر شده
 • پنجره ها و آباژور و تجهیزات روشنایی مزین شده با نقوش نامقارن و طبیعی
 • منسجوجات شامال روکش ها،پرده ها و قالیچه ها با رنگ های ملایم یا تیره که تنها یک رگه از مشخصه های این سبک در آنها پیداست (اگره به دنبال طراحی منحصربفرد هستید می توانید از پنل های پارچه ای قاب بندی شده با نقوش الهام گرفته از طبیعت به عنوان تابلوی تزئینی استفاده کنید.)
 • چراغهای آویز با شیشه رنگی آرت نوو، لوسترهای آهنی، فانوس هایی با شیشه های سرب دار و شیدهای اسید کاری شده ی آباژورها با الگوهایی پرجزئیات و ارگانیک
 • کاغذ دیواری هایی با رنگ های برجسته و منقش به طرح های ریتمیک
دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی آرت نوو

طبق گفته های بالا دکوراسیون داخلی آرت نوو یک سبک تجملاتی است که به سرعت با آهن کاری های تزئینی و قالب های فلزی جور شد که خطوط موج دار و طبیعت گرایانه آنها مورد پسند ثروتمندان واقع شد. این سبک طراحی داخلی برای تالارها و لابی هتل های ستاره دار بسیار پیشنهاد می شود. البته اگر طرفدار تجملات هستید و جزئیات و ریزه کاری های تزئینات در طراحی داخلی را دوست دارید، طراحی داخلی آرت نوو تمامی خواسته های شما را به زیبایی به اجرا در می آورد.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *