دکوراسیون

دکوراسیون داخلی به سبک آرت دکو

دکوراسیون داخلی آرت دکو یکی از محبوب ترین سبک های دکوراسیون قرن بیستم است که عرصه ای مجلل و لوکس را برای منزلتان به ارمغان می آورد. در ادامه با هدف تحلیل و بررسی سبک طراحی داخلی آرت دکو با ما همگام باشید.

راهنمای مطالعه
• تاریخچه ی طراحی داخلی آرت دکو
• خصوصیات دکوراسیون داخلی آرت دکو
• رنگ های بکار رفته در سبک آرت دکو
• متریال بکاررفته در سبک آرت دکو
• جزئیات در دیزاین داخلی به سبک آرت دکو
(لوسترها، مبلمان، ابزار و یراق، دیوارها و کف، آینه ها، اکسسوارها و تزئینات،منسوجات)

فروشگاه اینترنتی هپیپر برای سهولت در فراگیری مشخصه های طراحی داخلی آرت دکو ویدئویی آماده کرده است. درادامه نظاره گر باشید.

تاریخچه دکوراسیون داخلی آرت دکو

برای نخسین بار در فرانسه قبل از جنگ جهانی اول، یک جنبش هنری ظاهر شد.هنرهای تجسمی و طراحی با نام آرت دکو(واژه ی فرانسوی: Art déco) که درزبان فارسی به معنی هنرتزئینی است. این جنبش بر معماری، تزئینات داخلی، مد، جواهرات، طراحی صنعتی و مبلمان تاثیر گذاشت. اما ازسال 1925 تا سال 1960 از آن خیلی کم نام برده می شد. بطوریکه هنرمندانی که در این سبک کار می کردند تا سال 1960 ناشناخته بودند. درابتدای شروع، آرت دکو را جنبشی در جهت نوین گرایی (مدرنیسم) می دانستند که تحت تاثیر هنرهای سنتی کشورهایی مثل مصر،مکزیک و آفریقا بود. شهرپاریس درفرانسه مرکزاین جنبش شناخته می شود.

همچنین بخوانید : دکوراسیون داخلی مینیمال

فناوری های آن زمان از جمله رادیو، ماشین های صنعتی وغیره تاثیر بسیارچشمگیری برطراحی های آرت دکو داشت. از معروف ترین آثار این سبک در معماری می توان به ساختمان کرایسلر که توسط ویلیام وی آلن طراحی شده است اشاره کرد.

تاریخچه دکوراسیون داخلی آرت دکو

خصوصیات دکوراسیون داخلی آرت دکو

دکوراسیون داخلی به سبک آرت دکو یکی از برجسته ترین شیوه های طراحی داخلی در قرن بیستم شناخته می شود. دراین روش طراحی، برروی ظاهر و شکل به اندازه ی کاربرد پذیری تاکید می شود.

درزمان ساخت محصولات آرت دکو متریال هایی درخشان و صیقلی نظیر کروم و برنج بسیار مدرن محسوب می شدند که تاثیرهندسی قوی را در طراح محصولات آرت دکو منعکس می کردند. همه چیزسبک آرت دکو درخشش، درخشش و درخشش است.همه چیزدراین سبک با ته رنگ های شاد و امید بخش طراحی می شود در طراحی مبلمان آرت دکو نیز به این نکته توجه ویژه ای شده است به طوری که مبلمان این سبک اغلب از رنگ های شاد با فلزات براق استفاده می شود. آرت دکو هنری ساکن و آرام نیست. توانگرایی در قالب تجملات، اصلی ترین ویژگی این نوع هنر است که موجب می شود المان های هیجانی و انرژیک در تمام جنبه های آن نمود پیدا کنند اگر به محصولات آرت دکو دقت کنید حتما متوجه پویایی این سبک می شوید .از جمله این المان های پر انرژی می توان به طیف رنگ های شاخص و هیجانی اشاره کرد.بصورت کلی ویژگی های بارز دکوراسیون داخلی آرت دکو و تا حدودی کلیه محصولات آرت دکو را اینگونه می توان نام برد:

• -ترکیب فرم های زیگزاگ، پله ای،دایره آفتاب و قوس های بلند

• -دیوارهای صاف با گوشه های گرد شده، کف پوش پارکت چوبی و بلوک شیشه

• -مبلمان آرت دکو با ظاهری آینه ای و مدرن

• -استفاده از اشیایی مثل آلومینیوم،ورشو، چوب کاری، پوست کوسه و گورخردر ساخت مبلمان آرت دکو

• -بیشترین استفاده از متریال کروم و یا استیل ضد زنگ

• -سرامیک های سیاه و سفید و یا ترکیب سفید با رنگ های دیگر

• -فرش، قالی یا موکت نفیس با طرح های هندسی ساده

• -شومینه

• -چوب ها در مبلمان آرت دکو معمولا به رنگ های سیاه

• -سطوح صاف و صیقلی، بدون هرگونه بافت و عاری از تزئینات

• -پارچه ی بکار رفته در مبلمان آرت دکو معمولا از جنس مخمل و جیر

• -مجسمه های براق و برنزی پوشیده از مهره های رنگی و یا مروارید

• -دستگیره های در و شمعدان ها از جنس نیکل، کروم و نقره با فرم های پر پیچ و خم

• -پرتوهای رو به بالا یا پایین دیوارکوب ها و شمع ها بسیار گسترده اند که شامل انواع چراغ های سقفی، دیواری، رومیزی و زمینی می شود.

• -چراغ و آباژور های ایستاده از جنس آهن و کروم (به رنگ سیاه با کلاهک شیشه ای)

• -چراغ های رو میزی از جنس نیکل و چراغ های دیواری از جنس برنز، آلومینیوم، استیل و نقره

• -آرت دکو یعنی درخشش، برای افزایش خاصیت بازتابنده ی فضا شیشه های درخشان و قطعات آینه کاری شده در سراسر طرح و محصولات آرت دکو بکار برده می شود.

 

تمامی مشخصه های ذکر شده ی معماری آرت دکو در فرم های کوبیسم (اشکال هندسی)، فوتوریسم (آینده نگری)، فوویسم (دورگیری های زمخت و رنگ های تند و نامتعارف با شکل های ساده) بکار می روند.

 

خصوصیات دکوراسیون داخلی آرت دکو

 

رنگ های بکار رفته در طراحی داخلی آرت دکو

رنگ هایی که در طراحی داخلی آرت دکو بکار گرفته می شوند، رنگ های شفاف و درخشان هستند که تنوع زیادی در دنیای رنگ های دارند. طیف رنگ های قرمز به زرد، نارنجی و بنفش، سبز، آبی که ترکیب آنها با رنگ های نقره ای، کروم و مشکی به خوبی درمحصولات و مبلمان آرت دکو میدرخشند.

همچنین بخوانید : دکوراسیون داخلی بوهمین

رنگ های سیاه و سفید نیز بصورت شفاف در این سبک بسیار پر کاربرد هستند و به خوبی معرف شاخصه اصلی سبک آرت دکو می باشند.

رنگ های دکوراسیون آرت دکو

متریال مورد استفاده در طراحی داخلی آرت دکو

ویژگی مشترک متریال های کاربردی در طراحی داخلی آرت دکو، شفافیت و جلا است.

معماران برای طراحی این سبک توجه دارند که متریالی را بکار بگیرند که علاوه بر جلوه ی لوکس و زیبایشان، بازتابنده ی نور نیز باشند. زیرا هرچه فضا روشن تر و شفاف تر باشد یعنی سبک آرت دکو بهتر اجرا شده است.

مصالحی مثل فولاد ضد زنگ، شیشه، کروم، آینه، لاکوبل، چوب تزئینی ودرمواردی پوست حیواناتی مثل گورخر و کوسه، متریال شناخته شده ی این سبک هستند.

همانطور که مشخص است این سبک طراحی داخلی بسیار لوکس وگران قیمت است، به همین دلیل در مواردی برای ساخت محصولات آرت دکو از مواد قیمتی مثل آبنوس، چوب های کمیاب و سنگ مرمر استفاده می شود.

 

دکوراسیون آرت دکو

جزئیات در دکوراسیون داخلی به سبک آرت دکو

برای اجرای برخی از سبک های دکوراسیون داخلی، مانند سبک آرت دکو باید منزلتان را از پایه و اساس تغییردهید و قوانین این سبک را در تهیه ی لوازم مد نظر قرار بدهید. درادامه به بررسی قوانین حاکم بر طراحی لوازم دراین سبک می پردازیم.

همچنین بخوانید : دکوراسیون داخلی مدرن

 

لوسترها

نورپردازی در طراحی داخلی آرت دکو، اصلی مهم و اساسی است. لوسترها و دیوارکوب ها علاوه بر آنکه با اشکال هندسی و معمولا با متریالی شفاف ساخته شده اند، بصورتی طراحی شده اند که پرتو نوربه سمت بالا یا پایین تابیده شود تا درخششی گیرا و چشمگیر ایجاد کند. طراحی روشنایی دراین سبک ازاشعه ی خورشید الهام گرفته شده و بسیار باشکوه و اغراق آمیز در طرح اجرا می شود.

 

طراحی داخلی آرت دکو

مبلمان

مبلمان آرت دکو یکی از زیبا ترین و مدرن ترین مبلمان است.همانطور که قبلا گفتیم دو شاخصه ی اصلی در دکوراسیون داخلی آرت دکو و ب طور کلی محصولات آرت دکو، وجود اشکال هندسی ودرخشش است.

الگوهای تکرارشونده، اشکال هندسی زاویه دارو منحنی های برجسته و درعین حال بدون شلوغی و پیچیدگی با متریال شفاف و درخشان و رنگ های خیره کننده از مشخصه های مبلمان آرت دکو هستند.

برای انتخاب بهتر به سراغ مبل های چوبی از جنس چوب گردو، افرا و ساج و یا مبلمان فلزی از جنس کروم و استنلس استیل بروید. توجه کنید که پارچه های گلداربرای مبلتان انتخاب نکنید، معمولا پارچه های جیر، چرم و موهر گزینه های درستی برای مبلمان آرت دکو هستند.

 

مبلمان آرت دکو

ابزار و یراق

ابزارویراق آرت دکو پرزرق و برق، درخشان و زاویه دار هستند. درب، دستگیره و کمدهای قدیمی می توانند انتخاب های خوبی برای دیزاین داخلی به سبک آرت دکو باشند.این ویژگی ها در تمامی محصولات آرت دکو وجود دارد .واین جزئیات زیبایی محصول را چند برابر می کند.

 

دکوراسیون داخلی آرت دکو

طراحی دیوارها و کف

در طراحی داخلی آرت دکو اشکال هندسی و رنگ های جذاب و درخشان درطراحی همه چیز جلب توجه می کند، دیوارها و کف نیز از این موضوع مستثنا نیستند.

الگوهایی شامل شکل هایی مثل مثلث، ذوزنقه وخطوط زیگزاگ علاوه بر مبلمان آرت دکو و اکسسوارها، در دیوارها و کف نیز درسبک آرت دکو به چشم می خورند.

دکوراسیون داخلی آرت دکو

آینه ها

یکی ازمحصولات آؤت دکو پرمصرف در طراحی داخلی آینه است.از آینه ها با اشکال هندسی خاص و قاب هایی ساخته شده با مصالحی براق مثل کروم و استیل و غیره در طراحی داخلی آرت دکو به وفور استفاده می شود.

 

آینه آرت دکو

 

اکسسوارها و تزئینات

در دکوراسیون داخلی آرت دکو از دکوری های آنتیک و لوکس مثل ساعت های فرانسوی، قاب عکس های قدیمی، تابلو های نقاشی از هنرمندان معروف استفاده می شود.

دراین سبک برای چیدمان منزل، پرده های ونیزی کاربرد دارند. بطورکلی تزئینات ومحصولات آرت دکو لوکس با فلزات براق و دارای سطح آینه ای و بازتاب دهنده و همچنین وسایل وینتیج دراین سبک طراحی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

تزئینات آرت دکو

 

منسوجات

درطراحی داخلی با این سبک طرح های ساده و بافت طبیعی جایی ندارند. پارچه هایی با نقوش هندسی و اشکال زاویه دار با بافت هایی لطیف مثل پارچه هایی از جنس ساتن، ابریشم، وینیل انتخاب های درستی برای طراحی آرت دکو هستند این نکات را هنگام انتخاب مبل به سبک آرت دکو نیز در نظر داشته باشید. همچنین پارچه هایی الگو گرفته از نقوش پوست حیوانات از جمله گورخر و پلنگ نیز انتخاب های مناسبی هستند مخصوصا برای ساخت مبلمان آرت دکو.

الگوهای نقره ای، طلایی و رنگ های متالیک در تمامی محصولات آرت دکو دیده می شوند. البته توجه داشته باشید که در انتخاب رنگ و طرح اغراق نکنید.

برای انتخاب پرده، فرش و موکت در طراحی داخلی آرت دکو نیز میتوانید همین معیارها در طرح و رنگ را مد نظر قرار دهید.

 

دکوراسیون آرت دکو

براساس گفته های بالا طراحی داخلی به سبک آرت دکو ( (Art decoبسیار مجلل و لوکس و البته گران قیمت است. اگر زیبایی را در شفافیت، نور و تجملات میبینید این سبک طراحی انتخاب خوبی برای چیدمان منزلتان و القای حس رضایتمندی برای شما است.

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *