دکوراسیون

دکوراسیون داخلی به سبک نئوکلاسیک

دکوراسیون داخلی

شاید برای شما پیش آمده باشد که بخواهید دکوراسیون داخلی منزل خود را تلفیقی از سبک مدرن و کلاسیک طراحی کنید، اگر این چنین است این مقاله کمک بسیاری در جهت طراحی دکوراسیون منزل شما می کند.

سبک نئوکلاسیک تلفیقی از دو سبک کلاسیک و مدرن است که تاریخچه آن به قرن 18 میلادی، درست زمانی که معماری رنسانس در اوج خود بود برمی گردد. سبک نئوکلاسیک از سه اصل ویتروویوس ( ایستایی-کارایی-زیبایی ) تشکیل شده و در طراحی های نئوکلاسیک این سه اصل رعایت می شود. این سبک در رشته های بسیاری مانند اقتصاد، فرهنگ، ادبیات، فلسفه و… مورد بحث قرار گرفته اما آنچه نئوکلاسیک را به بهترین وجه ممکن معرفی می کند، معماری است.

در ادامه به معرفی این سبک در معماری و طراحی داخلی می پردازیم و به طور کامل آن را شرح می دهیم تا در صورتی که شما عزیزان علاقه به سبک نئوکلاسیک داشته باشید، با استفاده از مطالب این مقاله به بهترین صورت دکوراسیون منزل خود را به سبک نئوکلاسیک طراحی کنید.

فهرست مطالب

 • ویژگی های سبک نئوکلاسیک
 • رنگ بندی در طراحی داخلی نئوکلاسیک
 • متریال مورد استفاده در طراحی داخلی نئو کلاسیک
 • نورپردازی در دکوراسیون داخلی نئوکلاسیک
 • اکسسوری در طراحی دکوراسیون داخلی
 • مبلمان مورد استفاده در دکوراسیون داخلی نئوکلاسیک

ویژگی های سبک نئوکلاسیک در طراحی داخلی :

 • رعایت هندسه و تناسبات ( اصول ویتروویوس ) در کنار اصول معماری مدرن
 • استفاده از سنگ، چوب، شیشه و فلز به عنوان مصالح
 • قرینه سازی در طراحی
 • استفاده از آویزها و لوسترهای بزرگ و مرکزی
 • سادگی در طراحی و استفاده از مبلمان مدرن و مینیمال
 • کنتراست در انتخاب رنگ پس زمینه و مبلمان
 • استفاده از کاغذ دیواری های ساده و به کار بردن رنگ های تیره و سفید
 • استفاده از پارکت های چوبی و لمینت، یا سرامیک های با طرح چوب برای کف ساختمان
 • به کار بردن نمادهای معماری کلاسیک در کنار نورپردازی مدرن
دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی نئوکلاسیک

رنگ بندی در طراحی داخلی نئوکلاسیک :

در سبک نئوکلاسیک آنچه باعث می شود دکوراسیون داخلی منزل شما زیبا جلوه کند استفاده از رنگ بندی مناسب در طراحی است. یکی از ویژگی های سبک نئوکلاسیک تنوع رنگی آن است، به صورتی که شما می توانید هم از طیف رنگی سرد در طراحی استفاده کنید و هم از طیف های رنگی گرم و حتی خنثی. اما آنچه که اهمیت دارد کنتراست بین رنگ پس زمینه و و رنگ مبلمان و دکوراسیون است.

معمولا در این سبک از ترکیب دو یا نهایت سه رنگ استفاده می شود. برای مثال اگر رنگ پس زمینه رنگی سرد مثل آبی و سبز می باشد، بهتر است رنگ مبلمان شما رنگ هایی گرم نظیر زرد، قرمز و… باشد و برعکس؛ یا حتی می توان رنگ پس زمینه را رنگ های تیره نظیر خاکستری و طوسی انتخاب کرد و رنگ مبلمان رنگ های روشن سفید، نقره ای باشد. کاربردی ترین رنگ های سبک نئوکلاسیک ، رنگ های سفید، خاکستری، سبز، آبی روشن و رنگ زرد می باشد.

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون نئوکلاسیک

متریال مورد استفاده در طراحی داخلی نئوکلاسیک :

به طور معمول در سبک نئوکلاسیک از متریال های طبیعی مانند سنگ و چوب استفاده می شود تا حس قرار گرفتن در یک محیط مصنوعی به ما دست ندهد. می توان سنگ و چوب را در کنار شیشه و حتی فلز به کار برد که ترکیب زیبایی می شود، اما باید حواسمان باشد که از متریال های متنوع در کنار یکدیکر استفاده نکنیم. هر چه ساده تر بهتر!!!

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی نئوکلاسیک

نورپردازی در دکوراسیون داخلی نئوکلاسیک :

در سبک نئوکلاسیک فضای داخلی شما حتما باید روشن باشد و هر آنچه در نورپردازی و روشنایی فضای شما مورد استفاده قرار می گیرد، باید به صورت متقارن باشد؛ برای مثال جهت روشنایی اتاق خواب حتما می بایست دو آباژور در دو طرف تخت شما قرار بگیرد و در قسمت نشین دو عدد لامپ در دو طرف تعبیه شود، البته در فضاهای بزرگ مانند نشمین و پذیرایی می توان از یک لوستر بزرک و مرکزی استفاده کرد.

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی نئوکلاسیک

اکسسوری ( لوازم جانبی ) در طراحی دکوراسیون نئوکلاسیک :

با استفاده از اکسسوری های مختلف و متنوع می توان حس مدرن بودن را در طراحی به سبک نئوکلاسیک دید. برای این کار می توان از کاغذهای دیواری مدرن تکرار شونده استفاده کرد تا حس آرامش و راحتی در فضای داخلی منزل احساس شود.

استفاده از آباژور و گلدان های کوچک و بزرگ در کناره فضاها می تواند در مدرن به نظر رسیدن فضای داخلی شما کمک کند. گچ بری های اطراف پنجره، درب ها و نیز به وجود آوردن قوس در فضای داخلی با استفاده از گچ بری بسیار مفید است. قرار دادن میز شیشه ای با پایه های فلزی و یا چوبی ساده گزینه مناسبی برای این سبک است.

یکی از رایج ترین موارد در طراحی داخلی استفاده از سطوح آینده دار می باشد. تعبیه کردن یک شومینه در اتاق نشمین به زیبایی فضای داخلی ما می افزاید.

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی نئوکلاسیک

مبلمان مورد استفاده در دکوراسیون داخلی نئوکلاسیک :

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد سبک نئوکلاسیک ترکیبی از دو سبک مدرن و کلاسیک است. برای انتخاب مبلمان این سبک بهتر است از مبلمان های ساده و با حداقل تزیینات استفاده شود و اینجاست که سبک مدرن نمود پیدا می کند. توصیه می شود در سبک از مبلمان های ساده و با حداقل رنگ بندی و بدون تزیینات اضافه استفاده شود. بهترین انتخاب برای مبلمان، مبلمان های مینیمال و مدرن است.

در ادامه تیم هپی پر برای آشنایی بیشتر شما عزیزان به این سبک به تفکیک و بررسی فضاهای مختلف خانه می پردازد:

 1.  ورودی
 2.  اتاق نشیمن
 3. آشپزخانه
 4. سرویس بهداشتی
 5. اتاق واب

1. ورودی :

بخش ورودی هر خانه یکی از مهم ترین قسمت های خانه است. ورودی یکی از بخش هایی است که طراح محدودیت های بسیاری در طراحی دکوراسیون آن دارد. یکی از قسمت هایی که می توان از سطوح آینه دار در آن استفاده کرد، ورودی است. بهتر است از کمدهای چوبی با طرحی ساده برای آویزان کردن لباس ها و قرار دادن کفش ها در آن استفاده کرد. ایجاد فضایی تاریک و روشن برای نورپردازی ورودی مناسب است؛ برای رسیدن به نوع از نورپردازی می توان از کناف بندی و نور مخفی استفاده کرد.

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی نئوکلاسیک

2. اتاق نشیمن :

اتاق نشیمن قلب خانه و مهم ترین بخش خانه است، به همین دلیل باید دارای فضایی آرامش بخش و دلپذیر باشد تا بتواند احساس راحتی را منتقل کند. برای طراحی این بخش بهتر است از مبلمان های ساده با رنگی متضاد با رنگ دیوارها استفاده کرد. می توان از کاغذ دیواری با طرح ساده و تکرار شونده بهره برد. بهتر است تنوع رنگی کاغذ دیواری محدود باشد. اگر نشمین شما دارای پنجره است و می خواهید از پرده استفاده کنید، توصیه می شود از پرده های تک رنگ و بلند با طرحی ساده استفاده شود. استفاده از پرده های با جنس مخمل به زیباتر کردن اتاق نشمین کمک می کند. هم چنین می توان از فرش برای دکوراسیون نشیمن استفاده کرد؛ البته فرش هایی که دارای طرحی خلوت باشند و در وسط اتاق قرار بگیرند. بهتر است سایز فرش شما به صورتی باشد که تمام فضای اتاق را دربر نگیرد و فقط قسمت مرکزی اتاق را بپوشاند.
همانطور که پیش تر اشاره شد مبلمان در طراحی دکوراسیون نئوکلاسیک باید در نهایت سادگی و به صورت مینیمال باشد و رنگ آن در تضاد با رنگ دیوارها انتخاب شود؛ همچنین میزی شیشه ای با پایه های فلزی یا چوبی در وسط اتاق قرار بگیرد.

دکوراسیون داخلی

مبلمان در دکوراسیون داخلی نئوکلاسیک

3. آشپزخانه :

یک اصل بسیار مهم در طراحی آشپزخانه به سبک نئوکلاسیک تقارن و سادگی است، به گونه ای که شاید بتوان گفت آشپزخانه ای که از لحاظ بصری دارای تقارن نباشد، آشپزخانه نئوکلاسیک نیست.اگر در آشپزخانه خود پنجره دارید بهتر است از پرده های یک دست و با رنگ روشن ( ترجیحا سفید ) استفاده کنید. طرح کابینت ها باید تا حد ممکن فاقد تزیینات باشد. در سبک نئوکلاسیک بیشتر از کابینت هایی با طرح های رومی و ممبران استفاده می شود. متریال مورد استفاده در آشپزخانه نئوکلاسیک اغلب سنگ و چوب است. باید اضافه کرد که قرار دادن یک فرش کوچک درون آشپزخانه و استفاده از یک لوستر ظریف به زیبایی آشپزخانه می افزاید.

دکوراسیون داخلی

آشپزخانه نئوکلاسیک

4. سرویس بهداشتی :

در صورتی که سرویس بهداشتی شما دارای مساحت کمی می باشد، بهترین گزینه برای طراحی داخلی آن سبک نئوکلاسیک است. با قراردادن یک آینه بزرگ در سرویس بهداشتی می توان بر وسعت مجازی آن افزود. استفاده از کاشی هایی در طیف رنگی خنثی مانند نقره ای و خاکستری، گزینه مناسبی برای سرویس بهداشتی شما می باشد. اگر فضای کافی دارید، می توانید با قرار دادن یک صندلی درون سرویس تان بر زیبایی آن بیفزایید.

دکوراسیون داخلی

سرویس بهداشتی نئوکلاسیک

5. اتاق خواب :

همانطور که شما عزیزان می دانید اتاق خواب محل استراحت افراد است و قطعا باید دارای محیطی آرام و ساکت باشد. برای این کار می توان از کاغذ دیواری های ساده و تکرار شونده استفاده کرد و روی دیوار تابلوهایی با نقش گیاهان قرار داد. بهتر است برای کف اتاق از پارکت های چوبی استفاده کرد و یک قالیچه زیبا و ظریف در مرکز اتاق و یا قسمت ورودی قرار داد. اگر قصد دارید تخت خواب درون اتاق خود قرار دهید، باید به این نکته توجه داشته باشید که قرینگی اتاق را به هم نزند؛ به این صورت که باید دو عدد میز کوچک در دو طرف تخت خواب خود تعبیه کنید و در صورت امکان روی هر کدام یک آباژور زیبا قرار دهید. حواستان باشد که اتاق خواب خود را با وسایل اضافی شلوغ نکنید.

دکوراسیون داخلی

اتاق خواب نئوکلاسیک

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *