دکوراسیون

دکوراسیون داخلی روستیک

دکوراسیون داخلی روستیک

دکوراسیون داخلی روستیک یکی از سبک های طراحی داخلی ساده و بی آلایش و به دور از تجملات است، با متریالی طبیعی مانند چوب، فلزو سنگ که فضای خانه را با طبیعت پیوند می زند و حس وحال خوب جنگل و ساحل و … را در خانه برایتان به ارمغان می آورد.

برای آنکه طبیعت را به خانه بیاورید باید با چگونگی های این سبک طراحی آشنا شوید.

در ادامه با ما همراه باشید تا با اصول طراحی داخلی به سبک روستیک بیشتر آشنا شوید.

راهنمای مطالعه
تاریخچه ی طراحی داخلی روستیک
متریال دکوراسیون داخلی روستیک
مشخصه های کلی دکوراسیون داخلی به سبک روستیک

 

برحسب روال همیشگی فروشگاه اینترنتی هپیپربرای درک هرچه بهتر و آسان تر این سبک طراحی در ویدئوی زیر با چگونگی اجرای دکوراسیون داخلی روستیک آشنا شوید.

تاریخچه ی طراحی داخلی روستیک

تاریخچه ی طراحی داخلی روستیک الهام گرفته ازخانه های روستایی کشورهای غربی بخصوص آمریکا است. این شیوه ی طراحی قدمتی دویست ساله دارد و یکی از سبک های قدیمی دکوراسیون داخلی در معماری است. کلمه ی روستیک (rustic) در لغت به معنای روستایی و دهاتی است اما معنی های دیگری نیز در لغت نامه وجود دارند که نشان دهنده ی فلسفه حاکم بر این سبک دیزاین داخلی است. روستیک به معنای ساده، دست نخورده، ساخته شده از شاخ و برگ نیز است، درواقع ویژگی های این سبک طراحی است در معنی اسمش جای گرفته است.

طراحی داخلی روستیک نقطه ی مقابل طراحی شبی شیک است. همانطور که در معرفی سبک شبی شیک گفته شد، این شیوه به علت داشتن رنگ های ملایم و ظرافت در جزئیات به سبکی زنانه معروف است اما سبک روستیک به علت مشخصه هایی که در ادامه خواهیم گفت به سبکی مردانه شناخته می شود.

دکوراسیون داخلی روستیک از خانه های روستایی الهام گرفته شده است، پس طبیعیست که بافت روستایی و سادگی، دست ساز بودن عناصر طبیعی مثل چوب و سنگ و کهنگی و فرسودگی اجسام در این طرح به وضوح مشخص باشد. البته دکوراسیون داخلی روستیک معاصر به کمک قوه ی تخیل و خلاقیت طراحان این سبک تلفیقی از عناصری از طبیعت و مدرنیته است که خانه ای منحصربفرد و بی نظیر را برای طرفداران این سبک بوجود می آورد.

دکوراسیون داخلی روستیک

دکوراسیون داخلی روستیک

 

متریال دکوراسیون داخلی روستیک

طراحی داخلی روستیک در واقع تقلیدی از طبیعت است، یعنی متریالی از دل طبیعت در این سبک بکار می رود. از جمله مصالح کاربردی در سبک روستیک عبارتند از:

چوب

در دیزاین داخلی روستیک گاهی تنه ی درختان بصورت دست نخورده به عنوان میز یا پایه ی گلدان استفاده می شود.

الوارهای ضخیم و قطورچوبی از المان های سبک روستیک هستند که دکوراسیون داخلی شما را بسیار خاص و منحصر بفرد می کند. به این صورت که از الوارهای چوبی به عنوان پایه ی تخت خواب، وان حمام و … استفاده می شود.

دیوارهای پنلی چوبی در طراحی روستیک یکی از ویژگی هایی است که در اکثر طراحی ها به این شیوه دیده می شود، اما این پنل ها کاملا طبیعی و دست نخورده هستند که کارهایی که برروی چوب های صنعتی انجام می شود بر روی این پنل ها انجام نشده و حس طبیعی بودن را به خوبی القا میکنند و زبری و خشن بودن چوب کاملا قابل لمس است.

از قطعه چوب های طبیعی که در طبیعت به وفور یافت می شود برای تزئینات و کاربردهای مختلف با توجه به خلاقیت خودتان استفاده کنید، برای یافتن این قطعات گاهی لازم است به دل طبیعت سفر کنید و یادگاری از سفر به یاد ماندنی خود را به منزل بیاورید.

 

همچنین بخوانید : دکوراسیون داخلی صنعتی

 

حتما سقف های چوبی را درخانه های روستایی دیده اید، الوار های چوبی موازی که نمایی تکه تکه و طبیعی دارند. اینگونه سقف ها در دیزاین روستیک نیز دیده می شود.

دکوراسیون داخلی روستیک

دکوراسیون داخلی روستیک

 

سنگ

سنگ نیز عنصری از دل طبیعت است که در طراحی داخلی به شیوه ی روستیک نقش اساسی دارد. کفپوش های سنگی از جمله متریالی هستند که طبیعت را به منزلتان دعوت می کنند. تلفیق چوب و سنگ تصاویری زیبا در این سبک طراحی زیبا دارند. اما باید توجه داشته باشید که در تلفیق این دو عنصر زیاده روی نکنید و به تناسب این دو را کنار یکدیگر قرار دهید.

دکوراسیون داخلی روستیک

دکوراسیون داخلی روستیک

 

فلزات جلا نخورده

فلز عنصر طبیعی دیگری است که در طراحی داخلی روستیک بکار می رود، اما این سبک برخلاف سبک هایی از جمله آرت دکو تجملاتی نیست و از عناصر بصورت طبیعی استفاده می کند و عاری از متریالی است که مراحل صنعتی را طی کرده اند و مصنوعی شده اند. در نتیجه از فلزات جلا نخورده به عنوان دیوارپوش ها یا دراکسسوارها استفاده می شود.

دکوراسیون داخلی روستیک

دکوراسیون داخلی روستیک

 

دیوارهای سفید

دیوارهای ساده یا آجری که با گچ با سیمان سفید شده اند مانند یک بوم نقاشی تمیز بستری برای نمایش اکسسوارهای جذاب و طبیعی در این سبک طراحی است. حتما در بخشی از خانه ای که به سبک روستیک دیزان شده است دیوار سفید وجود دارد.

 

دکوراسیون داخلی روستیک

دکوراسیون داخلی روستیک

 

مشخصه های کلی دکوراسیون داخلی به سبک روستیک

بطور کلی اگر بخواهیم مشخصه های دکوراسیون داخلی روستیک را بررسی کنیم به این نتیجه می رسیم که در هر گوشه از این سبک طراحی آثاری از طبیعت با همان سادگی و بی آلایشی نهفته است. این نشانه های طبیعت به شرح زیر است:

  • وجود عناصر طبیعی مانند چوب، سنگ، فلز بصورت خام و رنگ نشده
  • سبد های بافته شده از الیاف طبیعی ( با استفاده از ساقه های تازه ی گیاهان )به عنوان سبد میوه، گلدان و ..
  • استفاده از صندلی های سفت فلزی یا چوبی
  • استفاده از پارچه های ترجیحا الیاف طبیعی ساده و یکدست و یا با طرح های کاملا مینیمال
  • استفاده از چرم حیوانات یا پشم گوسفند برای بالشت یا به عنوان فرش یا رومبلی
  • استفاده از عاج فیل، شاخ حیوانات، دم روباه و از این دست اکسسوارها برای تزئینات
  • حضور صنایع دستی برای تزئینات، پارچه های بافتنی به عنوان رو تخت یا رومبلی
  • قرار دادن گل و گیاهان در مرکز توجه
  • برخلاف دیگر سبک های طراحی داخلی که پر از ریزه کاری ها برای تزئینات هستند این سبک از قطعات بزرگ و خشن برای دیزاین استفاده می کند بدون هرگونه ریزه کاری و تجملاتی
  • حضور شومینه های سنگی که با سوزاندن چوب به فضا گرما و صمیمیت میبخشند همیشه در طراحی های روستیک دیده می شود.
دکوراسیون داخلی روستیک

دکوراسیون داخلی روستیک

همانطورکه گفته شد در طراحی داخلی روستیک عناصر طبیعی در این سبک بصورت دست نخورده و بدون هیچگونه تغییر صنعتی بکار می روند، این شیوه ی بکار گیری عناصر براساس فلسفه ی وابی سابی است.

وابی سابی یک بینش زیبایی شناسی است که ریشه در کشور ژاپن دارد. در واقع یکی از آموزه های بودایی است که مضمون کلی آن زیبا دیدن همه چیز با تمامی کاستی ها و کمی هاست. زیبایی درعدم تقارن، ناهمواری، زبری، صرفه جویی و بی آلایشی و سادگی است. در دکوراسیون داخلی به سبک روستیک نیز همین سادگی به وضوح دیده می شود، به همین دلیل است که چون این شیوه ی چیدمان منزل با آغوش بازپذیرای طبیعت است خانه ی روستیک را به محفلی گرم وصمیمی تبدیل می کند.

اگر می خواهید از آرامش و انرژی طبیعت همیشه بهره ببرید بهترین دکوسرایون برای منزلتان، دکوراسیون داخلی روستیک است که با هر بودجه ای که دارید می توانید این شیوه را در خانه اجرا کنید و برای همیشه در دل طبیعت زندگی کنید.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *