مبلمان

راهنمای خرید بهترین مبلمان برای منزل

اگر شما قصد خرید مبل برای منزلتان را دارید فقط با اعمال سلیقه وبدون آگاهی ازسبک مناسب وتشخیص کیفیت متریال بکار رفته درآن انتخاب درستی نخواهید داشت. مبل از آن دسته از وسایلی است که باید بگونه ای انتخاب شود که بعد از گذشت چند سال مانند روز اول جلوه ی زیبای خود را در دکوراسیون منزلتان حفظ کند که این امرعلاوه برنگهداری صحیح از مبل به کیفیت متریال ، پارچه مبل و ساخت آن نیز بستگی دارد.

راهنمای مطالعه

  • انتخاب بهترین پارچه مبل (پارچه های الیاف طبیعی و مصنوعی)
  •  انواع الیاف بکار رفته در ساخت مبل
  • انواع فنرکشی مبل
  • چوب های مورد استفاده در صنعت مبل سازی

فروشگاه اینترنتی هپیپر قصد دارد برای سهولت در انتخاب شما مشتریان عزیزدراین مطلب به چگونگی تشخیص بهترین مبل از لحاظ کیفیت ساخت بپردازد. در ادامه با ما همراه شوید.

مبلمان دکوراسیون داخلی

انتخاب بهترین پارچه مبل

انتخاب پارچه مبل از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که به علت تنوع زیاد در انواع پارچه ها، انتخاب برایتان سخت شده باشد. برای آسان شدن انتخاب، بطورکلی پارچه ها را میتوان به سه دسته تقسیم کرد؛

  • پارچه مبل الیاف طبیعی (natural)
  • پارچه مبل مصنوعی (synthetic)
  • پارچه مبل ترکیبی یا ساخته ی دست بشر(man made)

پارچه های نام برده شده دربالا هرکدام انواع مختلفی دارند که درادامه مطلب به بررسی تعدادی ازآنها میپردازیم.

قبل از بررسی هرکدام از دسته ها باید توجه کرد که پارچه ای بی عیب و نقص وجود ندارد، پس باید با توجه به شرایط و کاربرد مبلتان و با در نظر گرفتن تمامی مزایا و معایب آن بهترین پارچه مبلی را انتخاب کنید.

همچنین بخوانید : انواع میز عسلی و جلو مبلی

پارچه های الیاف طبیعی

پارچه های الیاف طبیعی همانطور که ازاسمشان پیداست از مواد اولیه ی طبیعی مانند پنبه، کتان و پشم ساخته شده اند. این دسته از پارچه ها در حفظ محیط زیست موثراند، پس اگرشما از دوستداران و فعالان حفظ محیط زیست هستید این دسته از پارچه ها را برای مبلتان انتخاب کنید. همچنین دردکوراسیون داخلی مدرن و زیرشاخه های مدرن همانطور که درمطالب معرفی انواع سبک های طراحی داخلی گفته شد از متریالی استفاده میشود که درروند ساخت و تجزیه ی آن کمترین آسیبی به طبیعت وارد شود.

همچنین عده ای از افراد عقیده دارند که هرچه وسیله ای طبیعی تر باشد انرژی بیشترو حس بهتری را به انسان منتقل میکند.

پس برای انتخاب و چشم پوشی از معایب پارچه های الیاف طبیعی دلایل زیادی وجود دارد.

پارچه های الیاف طبیعی به دو دسته تقسیم می شوند:

  • الیاف طبیعی گیاهی ( کتان، پنبه، سیسال)

  • الیاف طبیعی حیوانی (پشم، ابریشم)

پارچه های الیاف طبیعی

کتان

کتان ازساقه های بلند و محکم گیاه بزرک (با نام علمی: linum) بدست می آید.

کتان به همراه پشم، الیاف اصلی اروپا در قرون وسطی و دوره ی رنسانس بوده است.

این پارچه بسیار شبیه به پارچه ی نخی یا پنبه ای است، بافت یکدست و درخشانی دارد اما امکان چروک شده آن زیاد است، شستشو و لکه گیری آن کمی مشکل است و در برابر سایش مقاومتی ندارد.

توصیه می شود اگر فرزند کوچک در خانه دارید از این نوع پارچه استفاده نکنید.

پارچه کتان

پارچه نخی

پارچه های نخی نیز از الیاف طبیعی گیاهی تهیه شده از پنبه هستند که بیشتر در مبل های راحتی استفاده می شوند. ازمزیت های این پارچه ها می توان به شستشوی راحت آنها اشاره کرد. این جنس از پارچه ها در برابر سایش مقاومند اما در برابر نور خورشید مقاومتی از خود نشان نمی دهند، همچنین به علت اینکه این پارچه ها از الیاف طبیعی هستند خیلی زود چروک شده و بو میگیرند.

پارچه نخی مبلمان

پارچه پشمی

پارچه های پشمی که مشخصا از پشم حیوانات بدست می آید نیز درصنعت مبل سازی استفاده می شود.

از مزیت های استفاده ی این نوع پارچه درمبل قدرت جذب رطوبت است، به این صورت که قبل ازآنکه مرطوب شود قدرت جذب 30% رطوبت معادل وزن خود را دارد.الیاف پشم بسیار بادوام هستند و 20000 بار روی خود خم می شوند بدون آنکه تاروپودش آسیب ببیند. با کمی مرطوب کردن پارچه میتوان چروک روی آن را از بین برد.این پارچه بسیار نرم، لطیف و سبک است، اما از معایب آن می توان به جذب سریع لک و آلودگی اشاره کرد.از این دسته از پارچه ها بیشتردر کوسن ها استفاده می شود.

پارچه پشمی مبل

پارچه الیاف مصنوعی

پارچه های الیاف مصنوعی ساخته ی دست بشر هستند که طی فرآیندهای شیمیایی در کارخانه های نساجی تولید می شوند. این نوع پارچه ها مزایا و معایب ویژه ای دارند که در ادامه با نمونه هایی از انواع پارچه مصنوعی آشنا می شویم.

کارخانه نساجی

پارچه مبلی مخمل

پارچه ی مخمل به دلیل زیبایی، نرم و لطیف بودن وتنوع در رنگ بندی یکی از محبوب ترین پارچه های صنعت مبل سازی است. نکته ی بسیار با اهمیت در انتخاب پارچه مبلی مخمل توجه به تراکم آن است. برای تشخیص کیفیت پارچه و تراکم آن باید تکه ای ازآن را برداشته، چندین بار به سمت خواب پارچه و مخالفش آن را مالیده و لا به لای آن را بررسی کنید اگرتوانستید ریشه ی الیاف و کف پارچه را ببینید یعنی پارچه کیفیت خوبی ندارد.همچنین با توجه به پشت پارچه نیز می توان تراکم آن را بررسی کرد.

همچنین بخوانید : دکوراسیون داخلی مینیمال

پارچه مبلی مخمل انواع مختلفی دارد مانند:

– مخمل پشمی

این نوع پارچه مبلی بسیار مقاوم و در عین حال نرم و لطیف است و بدلیل اینکه در حین لمس کردن گرم است و برای فصل زمستان بسیار مناسب است.

پارچه مبلی مخمل

– مخمل موهر

این نوع پارچه مبلی در برابرخراش وآلودگی مقاوم است واین نوع پارچه نسبت به انواع دیگرپارچه های مخمل ضخیم تر است و درخشندگی کمتری دارد به همین دلیل به براق بودن نامی است.

به علت مقاومت وماندگاری زیاد این نوع پارچه برای وسایلی که بطور مداوم استفاده می شوند بسیار مناسب است.

پارچه مبلی مخمل

– مخمل ابریشمی

پارچه ی مخمل ابریشمی یکی از لوکس ترین پارچه های مبل است.

این نوع پارچه بسیار نرم و لطیف است، در برابر نور خورشید تغییر رنگ میدهد و فقط برای وسایلی پیشنهاد می شود که زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد و بیشتر جنبه ی تزئینی دارد.

پارچه مخمل ابریشمی

پارچه مبلی جیر

پارچه مبلی جیر هم یکی از پارچه های پرطرفدار برای مبلمان است.

این نوع پارچه بیشتر برای مبل های راحتی استفاده می شود و به آن ظاهری کلاسیک و زیبا می دهد.

همچنین بخوانید : دکوراسیون داخلی مدرن

هرچقدر که تراکم پارچه بیشتر باشد، مقاوم تر است و دوام بیشتری دارد اما مانند پارچه ی مخمل بعد از مدتی سابیده می شود و برای آنکه دیرتر فرسوده شود باید در نگهداری آن دقت کرد.

آب، پارچه ی جیر را خراب می کند در نتیجه در هنگام تمیز کردن آن باید توجه داشت که پارچه خیس نشود.

پارچه ی مبلی جیر، به پارچه ی چرم مخملی یا چرم جیر نیز شناخته شده است.

پارچه چرم مخملی مبل

پارچه مبلی مازراتی

این نوع پارچه انواع مختلفی دارد که در کیفیت برابر هستند و فقط در ظاهر و نوع بافتشان با هم متفاوت اند. این نوع پارچه به دلیل قیمت مناسب نسبت به کیفیت آن و تنوع در رنگ بندی یکی از پرمصرف ترین انواع پارچه محسوب می شود. بافت این پارچه دارای خط های درهم تنیده و دانه های ریز است که همین امر موجب درخشانی و زیبایی آن می شود. علاوه بر تنوع رنگ و لطافت این نوع پارچه وهمچنین دردسترس بودن آن، یکی دیگراز مزایای این نوع پارچه سهولت در شستشوی آن است و به راحتی با استفاده از شامپو فرش تمیز می شود. از معایب پارچه ی مازراتی می شود به نفوذ پذیری زیاد مایعات و فرسایش آن به مرورزمان اشاره کرد که البته جای نگرانی نیست زیرا همانطورکه گفته شد شستشوی این نوع پارچه به راحتی صورت می گیرد.

پارچه مازراتی مبل

پارچه مبلی بوگاتی

پارچه مبلی بوگاتی یکی از مرغوب ترین پارچه ها برای مبلمان است.

این نوع پارچه ی ایتالیایی بسیاربا کیفیت انتخاب بسیار خوبی برای افرادی است که طرفدار سادگی هستند.

پارچه مبلی

همانطور که می دانید دنیای پارچه ها بسیار وسیع و متنوع است و انتخاب نوع پارچه ی دلخواه برای مبل امری زمان بر و نیازمند دقت فراوان است. سعی ما در این مقاله معرفی تعدادی از پرمصرف ترین های انواع پارچه در صنعت مبل سازی بوده است، که تمامی پارچه های معرفی شده در طرح های ساده ، گلدار و یا با طرح های گرافیکی موجود هستند. اگر از بین پارچه های معرفی شده هنوز پارچه ای انتخاب نکرده اید نگران نباشید پارچه های متنوع تری در بازار موجود است.

پارچه مبلی گلدار

انواع الیاف مبل و تشخیص کیفیت آن

قدم دوم درانتخاب بهترین مبل داشتن اطلاعات راجع به الیاف بکار رفته در ساخت مبل و روش تشخیص کیفیت آن است. همه ی ما میدانیم که علاوه بر انتخاب بهترین پارچه، الیاف استفاده شده در آن نقش بسیار مهمی در ماندگاری و عمرطولانی مبل دارند و اگر متریال مرغوبی بکارگرفته نشده باشد خیلی زود مبلمان شکل ظاهری خودش را از دست می دهد. پس بیایید با انواع الیاف آشنا شویم.

الیاف بکار رفته در مبل

فوم

فوم از ترکیب مواد شیمیایی مخصوصی در کوره ساخته می شود، که براساس میزان ترکیب مواد و درجه حرارت کوره به دو دسته ی فوم های سرد و گرم تقسیم بندی می شود.

– فوم سرد

فوم های سرد با درجه حرارت کم یا غیر مستقیم ساخته می شود، و بدلیل اینکه فرصت بیشتری برای شکل گیری مولکول های آن وجود دارد نرم تر از فوم گرم است و حالت ارتجاعی بیشتری دارد.

– فوم گرم

فوم های گرم با درجه حرارت بالا در کوره ساخته می شوند و نسبت به فوم سرد سخت ترهستند که البته این خاصیت به مرور زمان از بین می رود و نرم تر می شود و اصطلاحا جا می اندازد

معمولا در قسمت نشیمن گاه مبل از فوم سرد، به علت خاصیت ارتجاعی ای که دارد استفاده می شود. روشی تشخیص فوم سرد و گرم این است که فوم را کمی فشار دهید اگر سریع به حالت اولیه بازگشت یعنی فوم سرد است، و اگر کمی زمان برد تا به شکل اول بازگردد یعنی فوم گرم است.

– فوم ویژه

ترکیبات و حرارت ساخت این نوع فوم به نحوی است که خاصیت فوم سرد و گرم را همزمان داشته باشد.

اخیرا از این نوع فوم برای ساخت مبل استیل ومبل راحتی استفاده می شود.

فوم مبل سازی

اسفنج

اسفنج همان ابر معمولی است که با ضخامت ها مختلف در بازار موجود است و بر اساس ضخامتش در ساخت مبل کاربردهای مختلفی دارد. اسفنج های نازک در دسته ها و پشت مبل استفاده می شوند و از اسفنج های 30 کیلویی که منظور از 30 کیلویی چگالی آن است (در برخی موارد 25 یا 20 کیلویی) در کف مبل استفاده می شود.

هرچقدر چگالی اسفنج بیشتر باشد دوام بیشتری دارد.

اسفنج

لایکو

ورق های نازک از جنس پلی استروپنبه است که برای دسته ها و محل تکیه گاه مبل و در بعضی موارد برای افزایش طول عمر فوم در کف استفاده می شود. لایکو هم مانند اسفنج براساس چگالی حجمی آن دسته بندی می شود و هرچه جرم آن بالاتر باشد قدرت تحمل بیشترو طول عمرمبل هم بیشتر می شود.

انواع فنرمبل

– فنرلول

فنرهای لول به شکل لوله هستند که درزیر فوم ها قرارداده می شوند.

این فنرها در تشک های خواب نیز استفاده می شود.

می توان گفت که طول عمر مبلمانی که در ساخت آنها از فنرلول استفاده می شود بیشتر است.

فنرلول در کف مبل

– فنرزیگزاگ مبل

فنرهای زیگزاگ مبل فنرهای فلزی هستند با شکل زیگزاگ، دارای سطحی کاملا مسطح هستند که این موضوع باعث می شود از این نوع فنر در انواع مبلمان راحتی استفاده شود. البته بکار بردن این نوع فنر در مبلمان از قبل کمتر شده است.

فنر زیگزاگدر مبل

تسمه کشی

درتسمه کشی مبل از کش های باریک با روکش پارچه یا نایلون و موازی با هم استفاده می شود.به علت تغییر در روش رویه کوبی مبل، استفاده از تسمه کشی بیشتر شده است. تسمه کشی حالت ارتجاعی فوم را بیشتر می کند.

تسمه کشی مبل

چوب های بکار رفته در ساخت مبل

اساس کار و پایه ی اصلی صنعت مبل سازی، چوب است. در واقع چوب اسکلت مبل است و نقش بسیار مهمی در کیفیت مبل، عمرزیاد و در مبل های استیل و نیمه استیل تاثیر زیادی در زیبایی آن دارد. برای آنکه بتوانیم کیفیت چوب را تشخیص دهیم ابتدا باید با انواع چوب و ویژگی هایشان آشنا شویم تا بتوانیم با تشخیص کیفیت مصالح بکار رفته در مبلمان میتوانیم انتخاب پسندیده تری داشته باشیم.

چوب مبل

چوب گردو

چوب درخت گردو خاکستری رنگ مایل به قهوه ای،ریز بافت با نقوشی زیبا است.این چوب بادوام و نسبتا مقاوم است. به دلیل تلخی و بافت سخت چوب گردو حشرات تمایلی به خوردن آن ندارند که این مزیت باعث شده است از این نوع چوب در اسکلت مبلمان استفاده شود؛ زیرا علاوه بر تلخی چوب، در برابر فشارهای وارده مقاوم است و چوبی نیمه سنگین محسوب می شود. از چوب گردو علاوه برساخت اسکلت مبلمان، در منبت کاری، کارهای فانتزی، معرق کاری و ساخت آلات موسیقی نیز استفاده می شود.

جمع بندی:

ویژگی اصلی چوب گردو، تلخی و مقاومت بالای آن در برابر فشار وارده است.

چوب گردو

چوب راش

چوب راش درطبیعت به رنگ کرم ومایل به قرمز یافت می شود. این نوع چوب جزو دسته ی چوب های نیمه سنگین، مقاوم وسخت است و به دلیل سختی نسبتا زیادش حشرات و قارچ ها نمی توانند به آن نفوذ کنند. در بازارمبل دو دسته چوب راش موجود است؛ ایرانی و وارداتی. چوب راش وارداتی، رطوبت و ابعاد مناسبی دارد که همین امر باعث می شود در صنایع چوب ضایعات کمتری داشته باشد. در بین چوب های راش وارداتی در حال حاضر چوب راش گرجستان از کیفیت بالایی برخوردار است.به علت سنگینی چوب راش مبلمان ساخته شده با آن از موارد مشابهش سنگین تر است.

جمع بندی:

مزیت چوب راش، سخت بودن و مقاومت در برابر فشار وحمله ی حشرات است.

چوب راش

چوب توسکا

چوب توسکا یکی دیگر از چوب هایی است که در صنایع مبل سازی مورد استفاده قرار می گیرد و در ایران به وفور در دسترس است. این نوع چوب در برابر نفوذ آب مقاوم است ورطوبت را به خوبی تحمل می کند، جزو مجموعه ی چوب های نیمه سنگین تا سبک است و در دو نوع ییلاقی و قشلاقی عرضه می شود، از نظر رنگ پذیری و ابزار زنی چوب مناسبی است اما به علت آنکه سبک است مقاومت بالایی در برابر فشار ندارد و در نتیجه مبل های ساخته شده با آن ارزان تر است.

جمع بندی:

دسترسی آسان، قابلیت رنگ پذیری و ابزار زنی بالا از مزیت های این نوع چوب محسوب می شود.

چوب توسکا

چوب روسی

چوب روسی گونه های مختلفی از چوب های ناد یا کاج هستند و به دلیل اینکه چوب های وارداتی از روسیه هستند به این نام شناخته می شوند. معمولا به رنگ سفید هستند و ترک های کمتری دارند که بخاطر یکدست بودن بافت آن قابلیت شکل پذیری و سمباده خوری قابل قبولی دارند و چوب مناسبی برای مبل سازی هستند. در صنعت مبل سازی معمولا از چوب راش و چوب روسی استفاده می شود.

جمع بندی:

چوب های روسی به علت بافت یکدست قابلیت شکل پذیری بالایی دارند.

چوب کاج

چوب ملچ

چوب ملچ، گونه ای نارون در شمال ایران است. این نوع چوب دارای بافت درشت و نیمه سخت است. ملچ ترکیبی از قهوه ای و قرمزاست که دارای رگه های سبز و زیبایی است، همچنین دارای دوام زیاد و مقاومت در خمش می باشند. از این چوب در ساخت قایق، در و سازهای موسیقی استفاده می شود اما بیشتر کاربردش در صنایع مبل سازی است.

جمع بندی:

چوب های ملچ دارای مقاومت زیاد هستند و در برابر خمش نمی شکنند.

چوب ملچ

چوب افرا

یکی دیگر از درختانی که در شمال ایران رشد میکند درخت افرا است. ازانواع چوب افرا می توان به افرای سیاه، افرای پرچینی، افرای برگ چناری،افرای بزرگ صنعتی شبه چناری، افرای کوهستانی، افرای سرخ اشاره کرد. افرا سفید مایل به کرمی و صدفی است. نکته ی قابل توجه درتولید همه ی انواع چوب افرا این است که این درخت سریع رشد میکند و به راحتی زیاد می شود. چوب افرا نیمه سنگین است و قابلیت پرداخت آسانی دارد به همین دلیل در صنایع مبلمان کاربرد بسیاری دارد.

جمع بندی:

چوب های افرا جزو مجموعه ی چوب های نیمه سنگین هستند و قابلیت ابزار زنی بالایی دارند.

چوب افرا

چوب آبنوس

چوب درخت آبنوس معطر و بسیار مقاوم است.این چوب طیف رنگی سفید، زرد، قهوه ای و سیاه را دربرمی گیرد. در بازارمبل ایران از این نوع چوب در ساخت اجناس لوکس و تهیه ی انواع مبل مدرن، ویترین و کنسول استفاده می شود.

نتیجه گیری:

چوب آبنوس معطرو مستحکم است و در برابر فشار از مقاومت بالایی برخوردار است.

چوب ابنوس

چوب ماهاگون

ماهاگون یا همان آکاژو چوب بسیار زیبا و گران قیمتی است که نسبت به خشکی و فشار و ضربه مقاوم است و در پرداخت و خمش بسیار محکم و مقاوم است. در صنایع مبلمان برای روکش بیشترین استفاده را دارد. چوب آکاژو از بیرون سفید رنگ و مایل به صورتی است و پس از برش درونش قرمز رنگ است. از ویژگی های بسیار قابل توجه این چوب زیبایی آن است بطوریکه علاوه بر رنگ زیبای آن با تغییر جهت نور، درخشش متفاوتی را ایجاد می کند و نقوش جذابی برای بیننده القا می کند.

نتیجه گیری:

چوب ماهاگون بسیار جلوه ی زیبا و خوش رنگی دارد، همچنین دارای مقاومت زیاد و قدرت شکل پذیری بالایی است.

چوب ماهاگون

چوب بلوط

چوب درخت بلوط درشت بافت است وبسیارمقاوم دربرابرسایش است. یکی از مزیت های بلوط آن است که دارای مقدار زیادی تانن است که مانع از حمله ی حشرات چوب خوار و قارچ ها می شود. این چوب انواع مختلفی دارد، به رنگ قهوه ای روشن و زیبایی است که در صنعت مبلمان معمولا برای تهیه ی روکش استفاده می شود.

نتیجه گیری:

چوب بلوط دارای جلوه ای زیبا، درشت بافت، مقاوم در مقابل سایش است و وجود ماده ی تانن در آن از حمله ی حشرات جلوگیری میکند.

چوب بلوط

انتخاب صحیح درخرید اثاثیه ی منزل علاوه برآنکه سلیقه ی نیکوی شما را به نمایش میگذارد، صرفه جویی در هزینه ها را نیز به دنبال دارد. انتخاب مبل با کیفیت موجب می شود هزینه ی تعمیرو یا تعویض زود هنگام آن از لیست مخارج زندگیتان حذف شود.

پس با صرف زمان و حوصله درمطالعه و تحقیق درباره ی چگونگی تشخیص مبلمان با کیفیت، انتخابی هوشیارانه داشته باشد.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *