دکوراسیون, مبلمان

راهنمای خرید مبل سلطنتی

مبل سلطنتی

انتخاب مبلمان یکی از مهم ترین مراحل چیدمان یک منزل زیبا برای منزل و محل کار افراد است. حتما برای اکثر افراد پیش آمده است که یکبار به بازار مبلمان رفته باشند و در آنجا متوجه تنوع وسیعی از انواع مبلمان شده اند. دنیای مبلمان، دنیای وسیعی است که در دسته بندی های مختلف با تنوع زیاد طراحی و ساخته می شود. از بین دسته بندی های مبلمان، مبل راحتی نسبتا ارزان تر از انواع دیگر مبل سلطنتی، استیل و کلاسیک است. اما این دسته از مبلمان بیشتر برای دکوراسیون های مینیمال و مدرن کاربرد دارد، اگر شما خانه ای مجلل و تشریفاتی را می پسندین مبلمان استیل گزینه ی مناسبی است.

 

 

راهنمای مطالعه

تفاوت مبلمان استیل با مبل کلاسیک
مبل سلطنتی قدیمی نمی شود
مراحل ساخت مبل سلطنتی
چوب در مبلمان سلطنتی
رنگ مبل استیل
فوم بکار رفته در ساخت مبل استیل
پارچه ی مبل سلطنتی

 

تفاوت مبلمان استیل با مبل کلاسیک

درهنگام خرید مبلمان باید توجه داشته باشید که مبل استیل با مبل کلاسیک تفاوت هایی دارد که همین تفاوت ها موجب این دسته بندی در بین انواع مبل شده است. در مبلمان استیل منبت کاری ها مفصل تر و با ظریف کاری بیشتر طراحی و اجرا شده است، این در صورتی است که در مبلمان کلاسیک منبت کاری ها ساده تر و کمتر هستند. همچنین در مبل استیل که به نام مبل سلطنتی بیشتر شناخته می شود، منبت کاری ها با نقوش شلوغ تری در تاج و دسته و پایه ی مبل خصوصا بیشتر در قسمت تاج مبل طراحی و ساخته شده اند. پس نتیجه می گیریم که بطورکلی مبلمانی که منبت بیشتر با طرح های شلوغ تری دارند مبلمان استیل یا همان مبل سلطنتی هستند و مبلمانی که دارای منبت ساده تری هستند مبل کلاسیک و یا همان مبل نیمه استیل هستند. تفاوت دیگری که در بین مبلمان استیل و مبلمان نیمه استیل وجود دارد، تعداد ست های ای دست از مبلمان است که مبلمان سلطنتی معمولا در ست های هفت نفره و نه نفره بنا به سلیقه و نیاز مشتری در اختیارشان قرار می گیرد.

 

 

مبلمان سلطنتی قدیمی نمی شوند

شاید به نظر عده ی زیادی از افراد مبلمان سلطنتی قدیمی شده باشند و اگر فردی خواستار چیدمانی به روز و جدید برای منزل خود باشد حتما باید از مبلمان راحتی در منزلش استفاده کند. اما این تصوری کاملا غلط است که به علت قدمت مبل سلطنتی در مقایسه با مبل راحتی بوجود آمده است زیرا مبلمان سلطنتی در مقایسه با مبلمان راحتی سال های زیادی است که ترند طراحی های داخلی است. اما ابدا این قدمت در ساخت مبلمان استیل دلیل بر قدیمی شدن این مبلمان برای منزل افرادی که خواهان خانه ای طبق مد و به روز هستند نیست به دلیل آنکه با گذشت سال ها مبلمان سلطنتی مثل هر وسیله ی دیگری از متد های به روز در طراحی آن استفاده شده است. طرح های جدید، رنگ های جدید مبل سلطنتی و پارچه های به روز با کیفیت عالی موجب می شود که مبلمانی زیبا و به روز در عین حال با اصالت و با قدمت زیاد ساخته شود. از مبلمان سلطنتی و کلاسیک می توان در دکوراسیون هایی به سبک دکوراسیون آرت دکو، آرت نوو، پست مدرن و امثال این دست از سبک ها به زیبایی هرچه تمام تر و به روز تر استفاده نمود.

 

 

مراحل ساخت مبلمان سلطنتی

چوب مبل سلطنتی: مراحل ساخت مبلمان سلطنتی مانند ساختن ساختمان ابتدا از اسکلت آن که به نام کلاف مبل در بین مبل سازان شناخته شده است آغاز می شود و در قسمت تاج و پایه ها و دسته ی مبل، منبت کاران ماهر نقش و نگاری بسیار هنرمندانه از دل چوب خلق می کنند. در روند این مرحله از ساخت مبلمان سلطنتی چوب های مختلفی هستند که مورد استفاده قرار می گیرند که بنا بر کیفیت چوب بکار رفته در ساخت آن، قیمت مبل سلطنتی متغییر است. انواع چوب های راش، گردو، چنار و ممرز در ساخت مبلمان استیل بکار می رود. چوب راش یکی از با کیفیت ترین چوب هایی است که در صنعت مبل سازی در ساخت انواع مبلمان استیل و مبلمان سلطنتی بکار می رود. در سال های گذشته چوب ها را از جنگل های کشور خودمان تهیه می کردند اما اخیرا چوب های وارداتی از کشورهای گرجستان، ترکمنستان و آفریقا، در ساخت مبلمان مورد استفاده قرار می گیرد. لازم است بدانید در ساخت یک مبل لزوما از یک نوع چوب استفاده نمیشود بلکه ممکن است بنابر ویژگی های هر نوع چوب در قسمت اسکلت از چوب های گردو و چنار یا ممرز و در قسمت منبت چوب از چوب های راش استفاده شود. پس در هنگام خرید مبل سلطنتی دقت داشته باشید اگر در قسمت مشخصات مبل جنس چوب را مشخص کرده بود، منظور چوب بکار رفته در قسمت منبت مبل استیل است.

 

 

نکته ی دیگری که در قیمت مبل سلطنتی تاثیر زیادی دارد نحوه ی اجرای منبت کاری آن است، در گذشته تمامی مبل های سلطنتی از صفر تا صد کار به دست منبت کاران زبده ای ساخته می شدند که این امر معایبی از جمله عدم تقارن را در پی داشت. البته استاد کارهای ماهر کارهایی بدون نقص و کاملا قرینه می ساختند ولی به علت زحمت و زمان زیادی که صرف کار منبت با دست می شد به طبع قیمت بالایی نیز در پی داشت. با گذشت زمان و پیشرفت دستگاه های خراطی و CNC، مبل های سلطنتی با این دستگاه ها بسیار زیبا و تمیز و بدون نقص ساخته می شوند، اما نکته اینجاست که دستگاه CNC به طرح ها عمق نمیدهد و طرح هایی دو بعدی را تراش میدهد. در مبلمان سلطنتی که امروزه به نام کار دست ساخته می شود ابتدا طرح کلی بصورت دو بعدی با دستگاه تراشیده شده و سپس منبت کار بر روی آن کار کرده و طرح را سه بعدی میکند و علت آنکه به نام کار دست شناخته می شود آن است که منبت کار تمام جزئیات کار را مجددا خراطی میکند. در مبلمان استیلی که طرح ها بصورت دو بعدی هستند و منبت کار بر رو آن کار نکرده است مشخصا کار ساخته شده با دستگاه است.

 

نکته ی دیگری که در تشخیص کیفیت چوب در مبل سلطنتی حائز اهمیت است، خشک بودن چوب است زیرا چوبی که در هنگام ساخت کاملا خشک نشده باشد و بعد از رنگ آمیزی و اتمام کار خشک شود ترک میخورد و رنگی که بر روی آن ترک ایجاد شود دیگر قابل تعمیرنیست متاسفانه راهی برای تشخیص چوب خشک یا تر در مبل سلطنتی وجود ندارد و فقط باید از نمایشگاه های معتبر مبلمان خریداری کرد و به آن ها اعتماد کرد. همچنین توجه داشته باشید در چوب بکار رفته در مبل استیل مورد نظرتان خصوصا در قسمت پایه های آن، چوب باخته نباشد. چوب باخته به چوبی گفته می شود که بر اثر عوامل بیولوژیکی و فیزیکی و شیمیایی پوسیده شده و حالت چوب پنبه ای به خود می گیرد و مقاومت خود را از دست می دهد. که این حالت چوب را تا حدودی با کمی ضربه زدن به چوب می توانید تشخیص دهید. مورد دیگری که در چوب مبلمان سلطنتی باید به آن توجه کرد آن است که چوبی که دارای گره است در ساخت پایه ی مبل بکار نرفته باشد. گره چوب همان قسمت جدا شده از شاخته های دیگر است که از مقاومت بسیار کمی در برابر فشار برخوردار است و با کوچکترین ضربه یا فشاری می شکند.

 

 

انواع رنگ های مبل سلطنتی

بعد از انتخاب مرغوب ترین نوع چوب نوبت به رنگ کردن آن می رسد، استفاده از رنگ با کیفیت نیز یکی از ملاک های انتخاب مبلمان خوب است. رنگ هایی که در رنگ آمیزی چوب بکار می رود معمولا رنگ های فوری هستند که حلال در تینر 10 هزار و تینر 20 هزار هستند. بطورکلی دو نوع رنگ در ساخت مبلمان سلطنتی بکار می رود که شامل رنگ خود رنگ و رنگ پوششی هستند.

 

خود رنگ ها

خود رنگ ها به رنگ هایی گفته می شود که بافت چوب در آن مشخص است، بصورت تیره و روشن رنگ می شود که البته نمایان شدن بافت چوب بستگی به میزان تیره و روشنی رنگ دارد، هرچه رنگ تیره تر بکار برود بافت چوب کمتر مشخص می شود. رنگ های قهوه ای، فندقی از نمونه خود رنگ ها هستند.

 

رنگ پوششی

رنگ های پوششی رنگ هایی هستند که بصورت یک لایه روی چوب را پوشش می دهند و بافت چوب دیگر مشخص نمی شود. رنگ های پوششی شامل نقره ای، طلایی، سفید، صدفی، آبی و قرمز است.

تمامی رنگ ها در هنگام ساخت مبلمان سلطنتی جدید در اکثر مواقع بصورت پاششی اعمال می شوند و در بعضی مواقع با فرچه رنگ می شود که این موضوع تاثیری در کیفیت رنگ آمیزی ندارد مگر در مواقعی که ار رنگ فوری استفاده می کنند به علت خشک شدن آنی رنگ اگر با فرچه رنگ آمیزی شود بر روی کار خط می اندازد. از نظر قیمت مبل استیل باید توجه داشته باشید که اگر در رنگ آمیزی مبل از ورق طلا یا ورق نقره استفاده شود قیمت مبل کمی افزایش می یابد.

 

فوم بکار رفته در ساخت مبل استیل جدید

نوع فومی که در ساخت مبلمان بکار می رود انوع مختلفی دارد. نوع فوم مبل سلطنتی مورد نظر مشتری، بستگی به کارگاهی که در آن ساخته می شود دارد که البته بعضی از کارگاه های مبل سازی این امکان را در اختیار مشتری قرار می دهند که نوع فوم بکار رفته در مبل مورد نظرشان را انتخاب کنند. انواع فوم مورد استفاده در صنعت مبل سازی در قسمت کف مبل عبارتند از یورولکس ویژه، ابر سی کیلو و فوم سرد.

در بین انواع فوم ها یورولکس از بالاترین کیفیت برخوردار است. سپس فوم سرد کیفیتی مابین یورولکس و ابر 30 کیلو دارد. ابر 30 تا 40 کیلونیز در بعضی کارگاه های مبل سازی بکار می رود.( نکته ای در ابرهای کیلویی لازم است بدانید که کیفیت ابر 30 کیلو یک شرکت ممکن است با ابر 40 کیلوی شرکت دیگری برابری کند)

در قسمت تکیه گاه مبل های با کیفیت از ابرهای سبک تر 20 الی 17 کیلویی یا ابرهای 5 سانتی استفاده می شود که در بعضی قسمت هایی که نیاز به برآمدگی بیشتر دارند از تخم پنبه استفاده می شود.به هیچ وجه در کارگاه های معتبر از کرک و خورده پارچه در ساخت مبل استفاده نمیشود.

 

پارچه ی مبل سلطنتی

یکی دیگر از متریال هایی که در کیفیت مبل تاثیر بسزایی دارد، پارچه ی مبل است. پارچه های باکیفیتی که در بازار وجود دارد پارچه ی یزد، چین و ترک است.

 

انتخاب با کیفیت ترین مبل تاثیر بسیار زیادی در زیبایی خانه های شما دارد. فروشگاه اینترنتی هپیپرافتخار این را دارد که با ارائه ی باکیفیت ترین و به روز ترین مبلمان راهی برای داشتن خانه ای زیبا را پیش رویتان قرار دهد.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *