دکوراسیون, مبلمان

نحوه چیدمان اتاق نشیمن منزل

مبل ملایر

تعیین محل وسایل و مبلمان منزل یکی از چالش برانگیزترین و مهم ترین تصمیمات در طراحی دکوراسیون منزل است. به خصوص اگر فضای کوچکی در اختیار داشته باشیم، باید برای چیدن وسایل بیش از پیش ظرافت به خرج دهیم تا قطعات مبلمان و وسایل دیگر، مسیر رفت و آمد را مسدود نکنند. دو موقعیت زیر از جمله حالت های معمول در منازل هستند که می توان مقداری از اصول اولیه دکوراسیون را بر اساس آنها شرح داد.

 

 

 

 

اصول چیدمان اتاق نشیمن

دکوراسیون داخلی

هنگامی که لوازم اتاق نشیمن را می چینید، یک روش ساده انتخاب مرکز توجه یا نقطه تمرکز برای اتاق است.این نقطه، در واقع مرکز ثقل اتاق است و وسایل باید درست در مقابل این نقطه مهم چیده شوند. به این ترتیب شما باید مراحل زیر را طی کنید:

 

1- نقطه تمرکز را انتخاب کنید. شومینه، پنجره های بزرگ یا میز تلویزیون و چیدمان وسایل و مبلمان را در اطراف آن انجام دهید؛ این نقطه تمرکز باید به دیوار تکیه داشته باشد و مبلمان دوراز دیوارها چیده شوند تا فضایی خودمانی و گرم ایجاد شود.

 

2- صندلی ها و مبل ها را بیش ازحد از یکدیگر دور نگذارید تا مهمانان شما بتواندد به راحتی با یکدیگر صحبت کنند.

 

3- محل میز را طوری انتخاب کنید که در دسترس تمامی افرادی که در اتاق نشیمن هستند، باشد؛ در صورت امکان در نزدیکی هر مجموعه مبل، یک چراغ پایه دار یا آویز بلند قرار دهید.

 

4- بین میز کوتاه قهوه خوری و کاناپه جای پای کافی در نظر بگیرید. کافی است که این دو بین 35 تا 45 سانتی متر با یکدیگر فاصله داشته باشند.

 

5- ارتفاع میزهای اصلی باید حداکثر تا دسته صندلی یا مبلی که در کنار آن قرار دارد، باشد.

 

6- محلی برای رفت و آمد آسان و به عرض چند دسی متر (10 سانتی متر) در اطراف وسایل در نظر بگیرید.

 

 

 

چیدمان اتاق های چند منظوره

اصول چیدمان اتاق نشیمن

اصول چیدمان اتاق نشیمن

 

چیدن وسایل در اتاق های بزرگ یا ناهارخوری و نشمین های یکسره در آپارتمان های امروزی کارنسبتا دشواری است. زیرا نه تنها باید بدانیم از کجا شروع کنیم، بلکه باید کاربردهای مختلفی را در یک چهارچوب واحد بگنجانیم.

 

1- شما در یک اتاق چند منظوره باید برای هر بخش از فضا، یک ویژگی غالب در نظر بگیرید. برای مثال بخش غذاخوری را بر روی یک ویترین یا قفسه ظروف زیبا و بخش نشمین را بر روی میز تلویزیون متمرکز کنید. در صورت امکان این دو بخش را در نقطه مقابل هم قرار دهید تا وزن ترکیب بندی اتاق متعادل شود.

 

2- با قرار دادن ماهرانه مبلمان، دیواری طبیعی میان دو بخش اتاق ایجاد کنید. با قرار دادن کاناپه یا یک جفت صندلی به طوری که پشت به محل غذاخوری باشد یا قراردادن یک پاراوان می توانید دو بخش اتاق را از یکدیگر جدا کنید.

 

3- هماهنگی و توازن را فراموش نکنید. با قرار دادن دو یا چند شی کوچک در مقابل اشیا بزرگ و کنار هم قرار دادن صندلی ها و ساختن مجموعه هایی از لوازم تزئینی می توانید به نتیجه دلخواه برسید.

 

4- برای مشخص و جدا کردن هر قسمت از قالیچه های کوچک مناسب با فضا استفاده کنید.

 

5- توجه کنید که دور میز غذاخوری فضای کافی برای عقب کشیدن صندلی و نشستن داشته باشید. این فضا از هرطرف باید حداقل 90 سانتی متر باشد.

 

6-مبل ها باید طوری قرار بگیرند که رسیدن و نشستن بر روی آنها به سادگی امکان پذیر باشد و محل عبور و مرور برای مهمانان و میزبان موجود باشد.

 

سبک های پرطرفدار در دکوراسیون اتاق نشیمن:

امروزه در طراحی داخلی تعداد بی شماری سبک و شیوه های متفاوت برای دکوراسیون اتاق نشیمن وجود دارد که هر کدام ویژگی ها و تاثیرات خاص خود را دارند. مهم این است که سبکی که شما برای اتاق نشیمن خود انتخاب می کنید با روحیات و ویژگی های شخصیتی شما سازگار باشد و بتواند احساسی را القا کند که متناسب با شرایط روحی و شخصیتی شماست. در این بخش به توضیح ویژگی های چهار سبک از پرطرفدار ترین سبک های دکوراسیون اتاق نشیمن بپردازیم تا بتوانیم شما را در انتخاب سبک مناسب و مورد علاقه تان یاری دهیم:

 

سبک سنتی دکوراسیون اتاق نشیمن:

سبک سنتی یکی از معروف ترین و پرطرفدارترین و از طرفی اصیل ترین سبک ها در دکوراسیون داخلی و به خصوص در دکوراسیون اتاق نشیمن است. این سبک جز معدود سبک هایی است که گذر زمان آن را تکراری و کسل کننده نمی کند و در هر شرایطی می تواند ظاهری بسیار شیک و رسمی داشته باشد. عناصری از قبیل اشیا و وسایل سنتی و عقیته جات معرف اصلی این سبک چیدمان هستند. رنگ آمیزی در این سبک از رنگ های سنگین و غالبا خنثی تشکیل می شود. برای مثال ترکیب زرشکی و طلایی یکی از مهم ترین ترکیبات رنگی در دکوراسیون اتاق نشیمن به سبک سنتی است.

بهترین و زیباترین سبک سنتی زمانی دردکوراسیون اتاق نشیمن به وجود می آید که این سبک در تمامی قسمت ها و وسایل موجود در اتاق نشیمن به چشم بخورد و هیچ مورد متضاد و مغایری با این سبک وجود نداشته باشد.

 

دکوراسیون

سبک سنتی دکوراسیون اتاق نشیمن

سبک مدرن دکوراسیون اتاق نشیمن:

در این سبک رنگ های روشن و خطوط صاف متعدد حرف اول را می زنند، سبک مدرن هم می تواند رسمی باشد و هم می تواند غیر رسمی و اسپرت باشد. ویژگی این سبک کاملا به نوع و مدل وسایل و پارچه ها و چیدمان آنها بستگی دارد. برای مثال در یک اتاق نشیمن مدرن و رسمی تعداد رنگ های به کار رفته کمتر است و خطوط منظم تر و واضح تر در طرح های موجود در دکوراسیون و خود چیدمان به چشم می خورند. در حالی که در چیدمان مدرن غیر رسمی تعداد رنگ ها بیشتر است و وسایل و لوازم به کار برده شده بسیار ساده هستند.

 

سبک روستیک دکوراسیون اتاق نشیمن:

در این سبک تنها ویژگی که بسیار مشهود و محسوس است سادگی و بی آلایشی آن است. در این سبک بیشتر از پارچه هایی از جنس شانل و پنبه استفاده می شود و وسایل بسیاری به ساده ترین حالت ممکن کنار هم چیده می شوند. چیدمان به سبک روستیک باید برای افرادی که وارد آن می شوند تداعی کننده روستا و طبیعت بکرباشد، از این رو باید بیشتر از رنگ هایی که در طبیعت وجود دارد مثل سبز و قهوه ای و هم چنین عناصر طبیعی از قبیل چوب و سنگ استفاده شود. چنین سبکی احساسی بسیار تکان دهنده را در فضا القا می کند.

 

سبک روستیک دکوراسیون اتاق نشیمن

سبک روستیک دکوراسیون اتاق نشیمن

سبک تلفیقی دکوراسیون اتاق نشیمن:

در چنین سبکی به نوعی دو یا چند سبک مختلف با هم ادغام می شوند و از زیباترین ویژگی ها و قسمت های هر سبکی در آن استفاده شده است. در حقیقت این سبک گلچینی از دو یا چند سبک است. برای مثال از مبلمان مدرن در کنار کف پوش سنگی استفاده می شود که هر یک نماینده یک سبک هستند و حالت های بی شمار دیگر که می تواند با این سبک به وجود آورد. تنوع این سبک بسیار زیاد است؛ زیرا می توانیم عناصر متعدد سبک های مختلف را به حالت های متعددی با هم تلفیق کنیم.

 

سبک تلفیقی دکوراسیون اتاق نشیمن

سبک تلفیقی دکوراسیون اتاق نشیمن

چیدمان مبل در اتاق نشیمن:

اتاق نشیمن محلی برای جمع شدن افراد خانواده در کنار هم، گفتگو و اغلب تماشای تلویزیون است از این رو نحوه چیدمان مبل ها در این اتاق باید متناسب با این منظور باشد. این چیدمان باید به صورتی باشد که بیشترین امکان را برای صحبت کردن افراد با یکدیگر فراهم آورد؛ به گونه ای که همه افرادی که بر روی مبل می نشینند، بتوانند به راحتی یکدیگر را ببینند و یا همه بتوانند صفحه تلویزیون را که در گوشه ای از این اتاق قرار داده می شود، تماشا کنند. به علاوه چیدمان مبل ها باید به صورتی باشد که حداکثر استفاده از فضای محدود اتاق نشیمن به عمل آمده و فضای مناسب برای نشستن عده بیشتری فراهم آید. در طرح ها و تصاویر نموه هایی را ملاحظه می کنید.

استفاده از کاناپه های دو یا سه نفره امکان جای دادن تعداد بیشتری از افراد را در فضایی محدود به ما می دهد؛ از این رو قرار دادن دو کاناپه دو نفره در برابر یکدیگر می تواند بهترین امکان را در یک فضای بسیار کوچک و نسبتا باریک در اختیار ما قرار دهد.

 

چیدمان مبل در اتاق نشیمن

چیدمان مبل در اتاق نشیمن

مجموعه متشکل از دو کاناپه دو نفره و یک میز کوچک فضای کمی را اشغال می کند و در اغلب اتاق های کوچک می توان از این مدل چیدمان بهره گرفت. استفاده از کاناپه های دو یا سه نفره به افزایش فضای نشیمن کمک می کند. چیدن مبل ها به شکل L و یا U انگلیسی نیز راهکارهای دیگری برای استفاده بهینه از فضاهای محدود هستند. چیدمان مبل L قابلیت جای گیری در یک گوشه از اتاق و یا در یک سوی اتاق چند منظوره را دارا می باشد و می تواند به عنوان تفکیک کننده فضا در اتاق های چند منظوره عمل کند. این مدل چیدمان ضمن اشغال جای کمترنسبت به مبل های معمولی برای افراد بیشتری فضای نشستن فراهم می کند. چیدمان مبل ها باید به صورتی باشد که حداکثر استفاده از فضای محدود اتاق به عمل آید.

چیدمان مبل U راحت تر و جادار تر است اما فضای بیشتری نیاز دارد؛ هم چنین فضای بیشتری را اشغال می کند.

در شرایط خاص و در بعضی اتاق ها ممکن است از مبلمانی به شکل هلالی و یا نیم دایره نیز استفاده کرد که فضای خالی میان مبل ها و کاناپه ها را به وجود نمی آورد و با ایجاد کنتراست نسبت به فرم چهارگوش اتاق بر جذابیت بصری فضا می افزاید؛ اما این نوع چیدمان فضای زیادی را اشغال کرده و فقط برای اتاق های بزرگ مناسب است.

دو کاناپه روبروی هم در یک فضای کوچک بهترین نوع چیدمان را به وجود می آورد.

چیدمان L راهکارهای مناسب برای استفاده بهینه از فضاهای محدود است. در بعضی از اتاق های کوچک ممکن است از عقب نشینی بخشی از دیوار و یا یک کنج از دیوار استفاده کنیم و با ساخت یک سکو و پوشش آن با چند تشک به عنوان نشیمن و تکیه گاه، مبلمانی برای اتاق ایجاد کنیم که حداقل جای ممکن را اشغال کرده و فضای کافی برای نشستن عده بیشتری را فراهم می کند.

 

تکنیک های چیدمان اتاق نشیمن:

دکوراسیون اتاق نشیمن یکی از قسمت های مختلف خانه است. اگر می خواهید برای اتاق نشیمن تان یک دکوراسیون زیبا و جذاب بچینید، کافی است چند نکته مهم را در نظر بگیرید:
آیا می خواهید اتاق نشیمن خود را طراحی کنید و یا چیدمان آن را تغییر دهید؟ چه چیزهایی در فهرست شما موجود است؟ یک اتاق نشیمن به لوازم مختلفی از جمله مبل، صندلی، میز عسلی و غیره احتیاج دارد. اما این مکان تنها با این لوازم کامل نمی شود. اگر می خواهید اتاق نشیمنی جذاب و زیبا داشته باشید، باید چیزهای دیگری به آن بیفزایید. اگر چه سلیقه افراد از هم متفاوت است، اما هر

 

 

خانه ای به این چهار مورد احتیاج دارد:

 

1- بالتشک برای زیبا تر کردن دکوراسیون اتاق نشیمن:

اتاق پذیرایی به دلایلی احتیاج به بالشتک دارد که اول از همه بحث راحتی آن است. حتی نرم و راحت ترین مبل ها و صندلی ها نیز به بالشتک نیاز دارند. ممکن است گاهی کمر شما به پشتی بیشتری احتیاج داشته باشد یا شاید بخواهید روی مبل چرتی بزنید و به بالشتکی برای زیر سرتان نیاز داشته باشید؛ در هر صورت هر مبل و صندلی حداقل به دو بالشتک نیاز دارد. کاربرد دیگر بالشتک تزئینی بودن آن است. وجود بالشتک در اتاق نشیمن این فرصت را به شما می دهد تا طرح ها و رنگ های مختلف را به فضای خانه تان بیفزایید. با تغییر فصل نیز می توانید آنها را با صرف هزینه ای اندک تغییر دهید.

بالتشک برای زیبا تر کردن دکوراسیون اتاق نشیمن

2- لوازم شخصی برای دکوراسیون اتاق نشیمن:

مهم ترین چیزی که شما باید در اتاق نشیمن خود داشته باشید، لوازمی است که برای شما و یا دیگر اعضای خانواده تان اهمیت و معنایی خاص دارد. این لوازم می تواند یک اثر هنری، یک عکس یا مجسمه ای خاص باشد. این لوازم به فضای خانه شما شخصیت می دهد و باعث می شود خانه ای متفاوت از دیگران داشته باشید.

لوازم شخصی برای دکوراسیون اتاق نشیمن

لوازم شخصی برای دکوراسیون اتاق نشیمن

3- شمع برای زیباتر کردن دکوراسیون اتاق نشیمن:

هیچ چیز نمی تواند مانند شمع به شما آرامش دهد؛ بنابراین لازم است تعدادی شمع تهیه و آنها را به فضای خانه خود بیفزایید. میز جلوی مبل یا میزعسلی مکان خوبی برای قرار دادن آنهاست. فقط مراقب باشید زمانی که روشن هستند کسی روی آنها خم نشود. برای جذابیت و زیبایی بیشتر، مدل آنها را با تغییر فصل عوض کنید.

شمع برای زیباتر کردن دکوراسیون اتاق

4- گل ها و گیاهان برای زیباتر کردن دکوراسیون اتاق نشیمن:

گیاهان هوای تازه و زندگی را به فضای خانه تان راه می دهند. اگر می خواهید آنها را روی میز جلوی مبل قرار دهید، به اندازه و سایز گل دقت کنید. گلدان هایتان نباید آنقدر بزرگ باشند که دید افرادی را که دور آن نشسته اند را کور کند. از دیگر فواید گیاهان در اتاق نشیمن، رنگ بخشیدن به فضا است. شما می توانید هر رنگ گلی را که دوست دارید در هر جای خانه تان قرار دهید و حس طراوت و سرزندگی را به زندگیتان اضافه کنید.

 

گل ها و گیاهان برای زیباتر کردن دکوراسیون اتاق نشیمن

گل ها و گیاهان برای زیباتر کردن دکوراسیون اتاق نشیمن

بهترین روش چیدمان مبلمان در دکوراسیون منزل:

علاوه بر انتخاب صحیح وسایل نکته ی حائز اهمیتی که برای زیبا شدن منزلتان وجود دارد نحوه ی چیدمان درست وسایل است. بطوریکه اگر بهترین وسایل را انتخاب کنید اما متناسب با فضای مورد نظر و یا وسایل دیگر نباشند نه تنها زیبایی آن ها به چشم نمی آید بلکه سلیقه ی شما نیز زیر سوال خواهد رفت.

1- اولویت بندی در چیدمان وسایل منزل:

همیشه اول بزرگترین تکه مبلمان را در جای خود قرار دهید. مثل کاناپه پذیرایی و یا تخت در اتاق خواب. غالبا جایگاه این قطعات روبروی نقطه کانونی است. برای تسهیل گفتگو بین افراد، صندلی های روبروی هم نباید بیشتر از 2.5 متر با یکدیگر فاصله داشته باشند. اگر اتاقتان خیلی کوچک است از قرار دادن همه اجزای مبلمان جلوی دیوارها خودداری کنید.

2- شلوغی و تجمع در چیدمان مبلمان در دکوراسیون منزل:

سعی کنید مسیرهای ورودی را خیلی شلوغ نکنید. از قرار دادن مبلمان های بزرگ و دست و پا گیر در ورودی ها خودداری کنید. حداقل و حداکثر فاصله از ورودی باید حدود 60 تا 120 سانتی متر باشد. سعی کنید تجمع وسایل در اطراف اتاق نشیمن باشد نه وسط آن؛ زیرا تجمع وسایل در وسط اتاق باعث تبدیل آن فضا به دونشیمن کوچک می شود؛ در حالی که اگر وسایل را دور تا دور بچینید، یک نشیمن بزرگ خواهید داشت. برای چشم نواز کردن فضا از مبلمان با سایزهای مختلف استفاده کنید.

 

3- کنتراست در دکوراسیون منزل:

از ترکیب خطوط راست و منحنی برای ایجاد تضاد استفاده کنید. برای مثال اگر مبلمانتان به صورت خطی L و مدرن است از یک میز گرد برای ایجاد تضاد استفاده کنید و اگر مبلمانتان گرد و منحنی است از یک میز زاویه دار استفاده کنید.

 

بهترین روش چیدمان مبلمان در دکوراسیون منزل

بهترین روش چیدمان مبلمان در دکوراسیون منزل

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *