دکوراسیون

چیدمان آشپزخانه زیبا

چیدمان آشپزخانه

به طور کلی چیدمان آشپزخانه نقش مهمی در طراحی داخلی (چیدمان خانه) دارد؛ زیرا در دنیای امروز آشپزخانه مهم ترین و اساسی ترین بخش خانه محسوب می شود و به طبع نحوه ی چیدمان آشپزخانه نقش مهمی در طراحی داخلی دارد؛ بیشترین رفت و آمد بین اعضای خانواده در خانه مربوط به آشپزخانه می باشد. بدین ترتیب می توان آشپزخانه را قلب خانه نامید.

 

 

راهنمای مطالعه

رنگ در طراحی داخلی آشپزخانه
نورپردازی در چیدمان آشپزخانه
انتخاب کابینت در طراحی داخلی آشپزخانه
پرده در طراحی داخلی آشپزخانه
چیدمان گیاهان در چیدمان آشپزخانه
مثلث کار در چینش آشپزخانه
ویژگی های مثلث کار در دکوراسیون آشپزخانه
مدل های دکوراسیون آشپزخانه

تا قرن 18 میلادی، فضای پخت و پز از اجزای اصلی معماری ساختمان محسوب نمی شد و معمولا غذا در اتاقکی در گوشه ای از حیاط ساختمان طبخ می شد که به آن مطبخ یعنی محل طبخ (پخت و پز) غذا می گفتند. اما پس از انقلاب صنعتی اروپا و با پیشرفت علم و تکنولوژی بخشی از فضای داخلی ساختمان را به پخت و پز غذا اختصاص دادند و نام آن را آشپزخانه گذاشتند و به مرور زمان آشپزخانه به مهم ترین بخش خانه تبدیل شد که لوازم اصلی خانه از قبیل یخچال، گاز و … را در خود جای می داد. در نتیجه طراحی داخلی آشپزخانه یکی از مهم ترین بخش ها در طراحی داخلی خانه محسوب می شود.

همانطور که می دانید در آشپزخانه بیشترین کار و فعالیت صورت می گیرد، پس لازم است آشپزخانه را با چیدمانی مناسب و اصولی تبدیل به مکانی آرام و دل نشین جهت کار وفعالیت کنیم تا از ایجاد یکنواختی و خستگی خانم خانه جلوگیری شود. جهت ایجاد این آرامش چندین عامل تاثیر گذار هستند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

 

 

رنگ در طراحی داخلی آشپزخانه

استفاده از رنگ های مختلف در هر مکانی باعث ایجاد احساسات گوناگون در افراد می شود، بنابراین انتخاب رنگ در طراحی داخلی آشپزخانه بسیار مهم است. استفاده از رنگ های روشن نظیر سفید باعث بزرگتر به نظر آمدن فضای آشپزخانه می شود و حس آرامش و راحتی را به انسان منتقل می کند. استفاده از رنگ های گرم نظیر قرمز، نارنجی باعث ایجاد تحرک و حس زندگی در انسان می شوند که استفاده از این رنگ ها در بعضی از وسایل آشپزخانه ضروری می باشد.

 

چیدمان داخلی آشپزخانه

چیدمان داخلی آشپزخانه

شما می توانید هر دیوار آشپزخانه را به یک رنگ درآورید که باعث ایجاد دکوراسیونی زیبا آشپزخانه می شود اما اگر علاقه ای به تنوع رنگی و شلوغی در آشپزخانه ندارید، می توانید تمامی دیوارها را به یک رنگ درآورید که استفاده از رنگ های ملایم و سرد بهترین گزینه است. در این بین می توان برای دکوراسیون آشپزخانه از کاشی های رنگی با طرح های مختلف نظیر چهار خانه استفاده کرد که ایده بسیار جالبی است و بر زیبایی آشپزخانه شما می افزاید. در طراحی دکوراسیون آشپزخانه های کوچک بهتر است رنگ سقف و دیوارها به یک صورت باشد و امتداد رنگ سقف بخشی از رنگ دیوارها را به خود اختصاص می دهد.

 

 

 

 

کاشی کاری در آشپزخانه

کاشی کاری در آشپزخانه

نور پردازی در چیدمان آشپزخانه

نور پردازی نقش مهمی در چیدمان آشپزخانه شما دارد؛ شرط لازم برای انجام راحت کار در آشپزخانه، روشنایی مطلوب و مناسب است. معمولا در نورپردازی آشپزخانه از چند منبع نوری استفاده می شود: 1) نور طبیعی خورشید 2) نور لامپ مرکزی آشپزخانه 3) نورهای موضعی ( زیر کابینت ها، روی ظرف شویی و پیشخوان آشپزخانه، نور هود بالای اجاق گاز )
نوع، تعداد و جای گیری چراغ ها در دکوراسیون آشپزخانه باعث ایجاد تنوع فضایی و زیبایی می شود.

 

ورپردازی آشپزخانه

ورپردازی آشپزخانه

 

اگر آشپزخانه شما دارای فضایی باز است که در معرض دید اعضای خانواده قرار دارد می توان از چراغ های سقفی آویزان روی پیشخوان برای چیدمان آشپزخانه استفاده کرد. طراحان داخلی در خصوص نورپردازی خانه های کوچک تاکید بر نبود سایه در فضای آشپزخانه دارند، به گونه ای که کوچکترین سایه از تابش نور بر لوازم آشپزخانه ایجاد نگردد؛ زیرا وجود سایه در آشپزخانه ها حس کوچک بودن فضا را به انسان القا می کند. استفاده از نور مخفی در چیدمان آشپزخانه های کوچک به دلیل ایجاد سایه ممنوع است.

 

چیدمان آشپزخانه

چیدمان آشپزخانه

 

هم چنین لامپ های هالوژنی در طراحی نورپردازی آشپزخانه پدیده ای نو می باشد که بر زیبایی آشپزخانه می افزاید. به تازگی لامپ های جدید 220 ولتی که نیازی به ترانس ندارند، وارد بازار شده است.

 

 

انتخاب کابینت در طراحی داخلی آشپزخانه

عموما جهت چیدمان آشپرخانه دورتادور آشپزخانه را با کابینت می پوشانند و در بین کابینت ها وسایلی هم چون گاز، یخچال، سینک ظرفشویی و … را قرار می دهند. کابینت ها جنس های مختلفی دارند اما آنچه رواج دارد چوب و فلز است و بخشی از آنها دارای یک بخش پنجره ای یا شیشه ای هستند.

 

 

چیدمان کابینت های آشپزخانه را به دو دسته کلی تقسیم می کنند :

الف) چیدمان کابینت سبک کلاسیک :

ز ویژگی های کابینت های کلاسیک، درب های ابزار خورده، تاج و سرستون های منبت کاری شده است. در چیدمان کابینت های کلاسیک توجه ویژه ای به قرینه سازی می شود. وجود درب های کشیده و بلند، باکس هود منبت کاری شده باعث زیبایی بیشتر در دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک می شود. از دیگر مشخصه های چیدمان سبک کلاسیک، داشتن ویترین های متنوع و شیک و استفاده از شیشه های رنگی می باشد.

 

کابینت کلاسیک

کابینت کلاسیک

 

آنچه در کابینت های سبک کلاسیک مهم است، رنگ و ساختار قرار گرفتن آنها در چیدمان آشپزخانه است.

ب) چیدمان کابینت سبک مدرن :

در سبک مدرن بر خلاف سبک کلاسیک، تمام دیوارها پوشیده نمی شود و همین فضاهای خالی بین کابینت ها تفاوت چیدمان سبک مدرن و کلاسیک را به وجود می آورد. کابینت های مدرن، فرمی ساده با سطحی صاف داشته و آنچه اهمیت دارد نحوه قرارگیری کابینت ها، ساختار، رنگ و متریال آنهاست.

 

کابینت مدرن

کابینت مدرن

 

 

همچنین بخوانید : دکوراسیون داخلی پست مدرن

 

 

قرینه سازی در چیدمان سبک مدرن ممنوع است. جنس کابینت های مدرن، هایگلاس و صفحات ملامینه می باشد.

پرده در طراحی داخلی آشپزخانه

در طراحی داخلی آشپزخانه در فضای مورد نظر پنجره وجود داشته باشد از پرده جهت جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید به داخل آشپزخانه استفاده می کنیم. پرده در آشپزخانه به دو صورت به کار می رود :

الف) اگر تابش نور خورشید به صورت غیر مستقیم باشد و شدت تابش کم باشد، از پرده های توری شکل استفاده می کنیم.

ب) اگر تابش نور خورشید به صورت مستقیم و با شدت تابش بالا باشد از پرده هایی که بتواند جلوی تابش مستقیم نور خورشید به داخل آشپزخانه را بگیرد استفاده می کنیم؛ مانند پرده کرکره ای.

بهتر است برای چیدمانی زیبا در آشپزخانه، رنگ پرده متناسب با رنگ کاشی ها و یا کابینت ها باشد و در یک طیف رنگی قرار بگیرند.

 

چیدمان گیاهان در چیدمان آشپزخانه

هر چقدر که طراحی داخلی آشپزخانه شما زیبا و شیک باشد، باز هم جای خالی گل و گیاه در آن احساس می شود. گیاهان حس زندگی و طراوت را در آشپزخانه شما زنده می کنند؛ رنگ سبز گیاهان، صفا و نشاط خاصی را در محیط ایجاد می کنند، که قابل جایگزینی با هیچ چیز دیگر نیست؛ امروزه نبود گیاهان در آشپزخانه به وضوح احساس می شود.

خوشبختانه با توجه به فرهنگ در کشورمان، اکثر آشپزخانه ها دارای پنجره کوچک درون خود هستند، که فضایی مساعد را جهت رشد گل و گیاه فراهم می کند.

 

چیدمان گل و گیاه در آشپزخانه

چیدمان گل و گیاه در آشپزخانه

اگر آشپزخانه شما به صورت اوپن (OPEN) می باشد، می توان بر روی آن گلدان های گل را قرار داد، که هم بر زیبایی چینش آشپزخانه می افزاید و هم باعث ایجاد فضایی مناسب و زیبا در خانه می شود. در صورت وجود سکو جلوی پنجره می توان از آن به عنوان باغچه ای کوچک در آشپزخانه استفاده کرد.

 

مثلث کار در چینش آشپزخانه

نخستین عاملی که باید در چیدمان آشپزخانه مورد توجه قرار گیرد، رفت و آمد بین ایستگاه های مختلف کاری در آشپزخانه است، که مثلث کاری را به وجود می آورد:

– یخچال : محل ذخیره مواد غذایی
– گاز: محل پخت و پز
– سینک ظرف شویی : محل شست و شو

هر یک از این سه مورد، یک راس مثلث را به وجود می آورند تا افراد بتوانند بدون داشتن مانعی در سر راهشان به راهی تردد کنند، شکل زیر نحوه قرار گرفتن مثلث آشپزخانه را در موارد مختلف چیدمان آشپزخانه نشان می دهد.

 

مثلث کار در چیدمان آشپزخانه

مثلث کار در چیدمان آشپزخانه

ویژگی های مثلث کار در دکوراسیون آشپزخانه

ویژگی های مثلث کار در دکوراسیون آشپزخانه به شرح زیر است:

1- در هنگام طراحی چیدمان آشپزخانه باید توجه کرد که فاصله مناسبی میان سه راس مثلث کار وجود داشته باشد تا بر عملکرد یکدیگر تاثیر نگذارند.

2- وجود کابینت در دو طرف اجاق گاز الزامی است.

3- اجاق گاز نباید در مجاورت پنجره باشد؛ در دکوراسیون آشپزخانه بهتر است سینک در زیر پنجره قرار گیرد.

4- بهتر است یخچال در ورودی آشپزخانه قرار بگیرد تا از رفت و آمد مکرر درون آشپزخانه جلوگیری شود.

5- اضلاع مثلث کار باید بین 1.5 الی 2.7 متر باشد تا از برخورد افراد با یکدیگر و شلوغی در آشپزخانه جلوگیری شود.

6- اضلاع مثلث کار نباید بیشتر از 3 متر باشد، زیرا باعث خستگی در طول روز و طولانی شدن زمان اجرای کار در آشپزخانه خواهد شد.

7- اگر عناصر دیگری در آشپزخانه مانند میز ناهارخوری، جزیره، قفسه های دکور و… وجود دارد در طراحی مثلث کار باید در نظر گرفته شود.

 

دکوراسیون آشپزخانه

 

دکوراسیون آشپزخانه

مدل های دکوراسیون آشپزخانه

مدل های دکوراسیون آشپزخانه بنا بر پلان مورد نظر بسیار متنوع است و به هنر و مهارت طراح بستگی دارد که به اختصار به پنج مورد از آنها اشاره می کنیم:

1- دکوراسیون آشپزخانه مدل ال (L) :

پس از ظهور سبک مدرن در طراحی داخلی، مدل (L) به یکی از محبوب ترین و پر کاربرد ترین طرح ها در چیدمان آشپزخانه تبدیل شد؛ زیرا مثلث کار را به بهترین صورت ممکن به اجرا در می آورد. در مدل (L) می توان میز ناهار خوری را در داخل آشپزخانه تعبیه کرد و یا یک کابینت جزیره ای در وسط آن قرار دارد که ایده بسیار جالب و کاربردی می شود.

 

چیدمان ال شکل آشپزخانه

چیدمان ال شکل آشپزخانه

2- طراحی داخلی آشپزخانه مدل (U)

طراحی داخلی آشپزخانه (U) همانند اتاقی است که از یک طرف باز است. مدل (U) از سه دیوار تشکیل شده که امکان چیدمان های متفاوتی برای یخچال، سینک و گاز را فراهم می کند، به طوری که هر کدام می توانند در یک ضلع آشپزخانه قرار بگیرند. اگر آشپزخانه بزرگ باشد، می توان از یک جزیره در قسمت ورودی و یا وسط آشپزخانه استفاده کرد.

 

چیدمان یو شکل آشپزخانه

چیدمان یو شکل آشپزخانه

 

طراحی یو شکل آشپزخانه

طراحی یو شکل آشپزخانه

 

3- چینش آشپزخانه مدل خطی

این مدل چینش آشپزخانه از دو دیوار روبروی هم تشکیل شده که کابینت ها و ریز فضاهای آشپزخانه در آن قرار می گیرد و از دو طرف دیگر باز است. این نوع چیدمان به جهت سهولت دسترسی فضاهای مورد استفاده آشپزخانه از محبوبیت خاصی برخوردار است. هم چنین این مدل برای خانه های کوچک ایده مناسبی می باشد. اگر فاصله دو دیوار از یکدیگر زیاد باشد، می توان از یک جزیره در قسمت ورودی آشپزخانه استفاده کرد.

 

چیدمان خطی آشپزخانه

چیدمان خطی آشپزخانه

4- طراحی آشپزخانه جزیره ای

طراحی آشپزخانه های جزیره ای کاربری های بیشتری نسبت به مدل های دیگر با خود دارند. در دکوراسیون آشپزخانه جزیره ای فضای ذخیره سازی بیشتری در اختیار داریم، که یک بخش بر روی کابینت های دیواری و بخش دیگر بر روی جزیره است، به گونه ای که از سه جهت آزاد است. آشپزخانه جزیره ای اغلب برای خانه های با متراژ بالا استفاده می شود که مجهز به هود مرکزی، سیستم صوتی تصویری و لوازم الکترونیکی پیشرفته است. در این نوع از چیدمان آشپزخانه می توان سینک و گاز را بر روی جزیره تعبیه کرد.

 

چیدمان جزیره ای آشپزخانه

چیدمان جزیره ای آشپزخانه

 

5- دکوراسیون داخلی آشپزخانه مدل (G)

دکوراسیون داخلی آشپزخانه مدل (G) چند عملکردی و جا دار است که فضای ذخیره سازی زیادی را با خود به همراه دارد. آشپزخانه مدل (G) فضای زیادی را اشغال می کند. به این نکته توجه کنید که جزیره در این آشپزخانه باید در ابتدای ورودی قرار گیرد، اما نباید مانعی برای ورود و خروج از آشپزخانه باشد.

 

دکوراسیون جی شکل آشپزخانه

دکوراسیون جی شکل آشپزخانه

 

اگر چیدمان آشپزخانه بر اساس اصول و استانداردهای لازم در طراحی انجام گیرد، می تواند استفاده از فضاهای آشپزخانه را برای ما راحت تر و دل پذیرتر کند؛ هم چنین بر کاربردی بودن آشپزخانه می افزاید. امیدواریم این مقاله در طراحی چیدمانی زیبا برای آشپزخانه منزل شما مفید بوده باشد.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *