دکوراسیون, مبلمان

چیدمان اتاق نشیمن ال شکل

چیدمان اتاق نشیمن ال شکل

همیشه طرح و نقشه خانه، تاثیر بسیار زیادی بر طراحی دکوراسیون و چیدمان خانه دارد. چیدمان منزل ال شکل، از آن دست چیدمان هایی است که در صورت چینش صحیح وسایل و جایگذاری دقیق و اصولی می تواند یکی از بهترین و بی نظیرترین انواع دکوراسیون داخلی را به همراه داشته باشد. گروه هپی پر در این مقاله سعی دارد اصول صحیح چیدمان خانه ( اتاق نشیمن ) را برای شما عزیزان شرح دهد تا بتوانید خانه ای با دکوراسیون زیبا و رویایی داشته باشید. با ما همراه باشید.

 

راهنمای مطالعه

اصول طراحی و چینش اتاق نشیمن

انتخاب نقطه کانونی اتاق نشیمن

اندازه و تناسبات

حفظ فاصله مناسب عناصر اتاق نشیمن با دیوارها

مبلمان

فرش

ایجاد فضایی گرم وصمیمی در اتاق نشیمن

استفاده از عناصر هنری تزئینی در اتاق نشیمن

نورپردازی

اصول چیدمان اتاق نشمین ال شکل

تفکیک فضای نشمین و غذاخوری

استفاده از دو نوع مبلمان

نشیمن با فضای زیاد

نشیمن با فضای کم

 

اصول طراحی و چینش اتاق نشیمن :

 

1- انتخاب نقطه کانونی اتاق نشیمن :

شاید مهم ترین اصل در چیدمان اتاق نشیمن، انتخاب نقطه کانونی اتاق باشد. نقطه کانونی عنصر یا وسیله است که عناصر دیگر متانسب با آن چینش می شوند و مرکز توجه اتاق نشیمن می شود عنصر کانونی اتاق شما. این عنصر کانونی می تواند شومینه باشد و یا تلویزیون و یا شاید یک قفسه کتاب!!! بهتر است قبل از اینکه دکوراسیون اتاق نشیمن خود را طراحی کنید، ابتدا نقطه کانونی آن را مشخص کرده و وسایل را متانسب با آن انتخاب کنید.

 

انتخاب نقطه کانونی اتاق نشیمن

انتخاب نقطه کانونی اتاق نشیمن

2- اندازه و تناسبات :

قبل از انتخاب اسباب و وسایل به ابعاد و اندازه های اتاق نشیمن توجه کنید و حتما وسایل را متناسب با ابعاد اتاق انتخاب کنید. به طول و عرض فضا و هم چنین ارتفاع اتاق نگاه کنید و وسایل را متناسب با ابعاد اتاق به کار ببرید. برای مثال یک طراح داخلی هیچ وقت یک مبل بزرگ را در اتاقی کوچک قرار نمی دهد و یا در اتاق هایی که فضا بزرگ است یک تلویزیون کوچک را استفاده نمی کند و یا برعکس. هم چنین نحوه قرارگیری وسایل در تناسبات کلی اتاق نشیمن تاثیر دارد. بهتر است در اینگونه موارد با یک طراح داخلی مشورت کنید و از او کمک بگیرید.

 

 

همچنین بخوانید : چیدمان خانه کوچک

 

3- حفظ فاصله مناسب عناصر اتاق نشیمن با دیوارها :

در اتاق نشیمن هیچوقت وسیله ای را به دیوار نچسبانید. همیشه به اندازه عبور یک فرد بالغ بین دیوار ها و وسایل فاصله بگذارید. این کار باعث بزرگتر به نظر آمدن نشیمن شما می شود. چسباندن وسایل ( بالاخص مبلمان ) به دیوار در اتاق های کوچک سم است؛ زیرا فضای اتاق را کوچکتر از آنچه که هست نشان می دهد.

4- مبلمان :

مهم ترین عنصر اتاق نشیمن، مبلمان آن است. برای چیدن مبلمان خود برنامه داشته باشید، زیرا این مبلمان است که به اتاق نشیمن شما شخصیت می دهد.

چینش مبلمان در اتاق نشیمن فقط کنار هم قرار دادن چند عدد مبل و صندلی نیست؛ شما برای چیدن مبل خود باید پلان ها والگوهای مشخصی داشته باشید.

مبلمان خود را طوری بچینید که محل رفت و آمد افراد را مختل نکند و یک سیرکلاسیون مشخص و ثابت را برای اتاق نشیمن در نظر بگیرید. استفاده از الگوی مبلمان ال شکل جهت ایجاد فضایی صمیمی در اتاق نشیمن به نظرمی رسد. سعی کنید مبلمان از یکدیگر دور نباشند تا فضای صمیمی اتاق نشیمن از بین نرود. در نحوه قرارگیری مبلمان خود حتما به نقطه کانونی توجه کنید.

5- فرش :

فرش به ثبات بیشتر مبلمان در اتاق نشیمن کمک می کند. سعی کنید در چیدمان اتاق نشیمن از قالیچه استفاده نکنید، هم چنین فرشی را انتخاب نکنید که کل فضای اتاق را بپوشانید. اگر قصد استفاده از قالیچه را دارید، آن را دروسط اتاق قرار داده و میز را بر روی آن بگذارید. این را در نظر داشته باشید که مبل خود را به گونه ای در اطراف فرش قرار دهید که پایه های جلوی مبل روی فرش باشد و پایه های عقبی به هیچ وجه روی فرش قرار نگیرد.طرح فرش خود را متانسب با دکوراسیون خود انتخاب کنید؛ هم چنین سعی کنید بین رنگ فرش و مبلمان ( و کاغذ دیواری ) هارمونی برقرار باشد.

 

فرش در چیدمان اتاق نشیمن

فرش در چیدمان اتاق نشیمن

6- ایجاد فضایی گرم وصمیمی در اتاق نشیمن :

توجه داشته باشید آنچه باعث صمیمیت و راحتی در اتاق نشیمن شما می شود، نحوه چیدمان وسایل داخل اتاق شماست. برای اینکار سعی کنید مبل ها در کنار هم قرار بگیرند، انتخاب مبلمان ال شکل بهترین گزینه است. عناصر را حول یک محور و در یک راستا بچینید. سعی کنید مبل خود را در نزدیکی شومینه و یا جایی که تلویزیون قرار دارد، جای گیری می کنند.

 

همچنین بخوانید : چیدمان مبل سلطنتی

 

7- استفاده از عناصر هنری تزئینی در اتاق نشیمن :

عناصر هنری تزئینی یکی از مهم ترین عوامل زیبایی اتاق شماست. بهتر است از یک یا دو عنصر هنری تزئینی استفاده کنید تا اینکه کل اتاق نشمین را پر از عناصر تزئینی نمائید. برای مثال در اتاق های بزرگ استفاده از یک تابلوی دیواری بزرگ کافی است، سعی کنید سلیقه خود را با هارمونی اتاق نشیمن در یک راستا قرار دهید. توصیه می شود رنگ عناصر و وسایل هنری تزئینی با رنگ مبلمان همخوانی داشته باشد.

 

استفاده از عناصر هنری تزئینی در اتاق نشیمن

استفاده از عناصر هنری تزئینی در اتاق نشیمن

8- نورپردازی :

نور پردازی می تواند به زیبایی چیدمان اتاق نشمین کمک زیادی کند؛ برعکس آن می تواند باشد، یعنی با یک نورپردازی اشتباه و غیر اصولی، آرامش را از افرادی که در اتاق نشیمن هستند، بگیرد. بهترین نور، نور طبیعی خورشید است؛ سعی کنید در روز حتما از نور خورشید بهترین استفاده را ببرید.

از پرده هایی استفاده کنید که مانع ورود نور خورشید در طول روز به داخل اتاق نشوند. لوستر بعد از نور خورشید اصلی ترین منبع نورپردازی و روشنایی اتاق نشمین می باشد. بهتر است از یک لوستر مرکزی و یا دو لوستر در دو طرف نشمین در صورت بزرگ بودن اتاق بهره ببرید.

 

نورپردازی

نورپردازی

 

با توجه به شرایط اتاق و نوع بهره برداری از آن، می توان از منابع نوری دیگری نظیر چراغ های رومیزی، آباژور، آویزها و نورهای مختلفی استفاده کرد، که باعث ایجاد جلوه زیبایی به اتاق نشمین می شود. به هیچ وجه از لامپ های با رنگ آبی، قرمز، صورتی و… در اتاق نشیمن استفاده نکنید و در نظر داشته باشید که از هر نوع منبع روشنایی که استفاده می کنید، باید نوری یک دست و متعادل در اتاق ایجاد کند.

 

اصول چیدمان اتاق نشمین ال شکل :

در این بخش به بررسی اصول طراحی و چیدمان در اتاق ال شکل می پردازیم. اگر اتاق نشمین شما دارای پلان ال مانند است، توصیه می کنیم این بخش را با دقت بخوانید.

 

 

1- تفکیک فضای نشمین و غذاخوری :

اگر پلان اتاق نشمین منزل شما به صورت ال شکل می باشد و یک بخش از بخش دیگر بزرگتر است، بهتر است که در ضلع بزرگتر مبلمان قرار گیرد و در ضلع کوچکتر میز ناهارخوری تعبیه شود. توجه داشته باشید که دسترسی ها بسیار مهم هستند به طوری که نباید رفت و آمدها باعث شلوغی در فضا شوند.

 

تفکیک فضای نشمین و غذاخوری

تفکیک فضای نشمین و غذاخوری

2- استفاده از دو نوع مبلمان :

اگر مبلمان شما به صورت ال شکل می باشد، می توان از دو نوع مبلمان استفاده کرد به صورتی که هر یک در مجاورت یک نقطه کانونی قرار گیرد و یک فضای جداگانه و خصوصی را شکل دهد. نقاط کانونی می توانند تلویزیون و شومینه باشند.

 

3- نشیمن با فضای زیاد :

اگر فضای نشمین ال شکل شما زیاد می باشد می توان برای چیدمان آن از دو و یا حتی سه دست مبلمان بهره برد که هر کدام فضایی خصوص و جداگانه را پدید آورند. برای تفکیک فضایی می توان از عناصری مانند فرش، قالیچه، تابلوهای دیواری و وسایلی که قابلیت نصب بر روی دیوار را دارند، مانند تلویزیون استفاده کرد.
جهت محرمیت و تفکیک فضایی بیشتر می توان از وسایلی نظیر پارتیشن ها استفاده کرد، حتی می توان با پشت به پشت چیدن مبل ها به تفکیک فضایی نشیمن کرد که باعث ایجاد یک فضای رسمی وخصوصی می شود. برای چیدمان در نشیمن ال شکل بافضای زیاد می توان از یک دست مبلمان راحتی، یک دست مبلمان رسمی و یک میز ناهارخوری کمک گرفت.

 

4- نشیمن با فضای کم :

نشیمن کوچک ال شکل باعث شلوغی و رفت و آمد زیادی می شود. تنها راه جلوگیری از این اتفاق تفکیک فضایی بخش مبلمان و ناهارخوری می باشد. مسیرهای ورودی و رفت و آمدی هر یک از دو بخش ( مبلمان و میز ناهارخوری ) باید از یکدیگر مجزا باشد.

 

در فضاهای کوچک استفاده از میز ناهارخوری بزرگ ممنوع است. میز ناهارخوری باید در قسمت کوچکتر نشمین ال شکل قرار بگیرد. از وسایل تزئینی که باعث شلوغی فضای نشمین می شود، اجتناب کنید. استفاده از رنگ های روشن برای دیوارها و استفاده از کاغذ دیواری با طیف رنگی سرد باعث بزرگتر به نظر رسیدن فضای نشیمن شما می شود.

 

نشیمن با فضای کم

نشیمن با فضای کم

 

5- اگر فضای آشپزخانه شما زیاد است، می توانید در چیدمان آشپزخانه میز ناهارخوری را درون آشپزخانه قرار دهید؛ به جای میز ناهارخوری در فضای نشمین می توان یک کاناپه یا صندلی راحتی چند منظوره و یا حتی قفسه کتابخانه قرار داد، حتی می توان تلویزیون را در این قسمت قرار داد و فضای صمیمی تری به وجود آورد.

 

6- مبلمان ال شکل یکی از بهترین و محبوب ترین انواع مبلمان می باشد، مزیت این مبلمان با سایر مبلمان ها در این است که مبلمان ال شکل تفکیک فضایی را پدید می آورد و حداقل دو فضای مجزا از یکدیگر و با کاربری های متفاوت را در نشیمن می سازد که شامل بخش های پذیرایی، هال، ناهارخوری و محلی برای مطالعه می شود.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *