دکوراسیون, مبلمان

چیدمان خانه به سبک ایرانی

چیدمان خانه ایرانی به سبک سنتی یکی از بهترین و جذاب ترین انواع چیدمان است. شما به راحتی می توانید با هزینه ای اندک و استفاده اصولی و صحیح از وسایل به چیدمانی زیبا در منزل خود دست یابید. دکوراسیون به سبک ایرانی یکی از قدیمی ترین انواع دکوراسیون در طراحی داخلی می باشد که از گذشته تا به امروز اصول طراحی خود را حفظ کرده است. برای داشتن خانه ای به سبک و سیاق ایرانی بایستی با اصول چیدمان و دکوراسیون آن آشنا شویم؛ ما در این مقاله قصد داریم شما را با این اصول آشنا سازیم. با ما همراه باشید.

 

 

 

 

رنگ در دکوراسیون داخلی ایرانی

در کوراسیون خانه ایرانی بهتر است از رنگ سفید و یا رنگ هایی نظیر صورتی چرک، برزنی، آبی و قهوه ای استفاده کرد زیرا باعث ایجاد حس آرامش و راحتی در فضای خانه می شود. رنگ اصلی معماری ایرانی آبی فیروزه ای است.

البته برای خانه های بزرگ و با متراژ بالا استفاده از رنگ های گرم توصیه می شود، زیرا باعث ایجاد حس صمیمیت در این فضای وسیع می شود اما استفاده از رنگ های گرم برای خانه های کوچک ممنوع است، زیرا باعث کوچک تر به نظر آمدن فضای خانه شما می شود.

ترکیب رنگی متفاوت یک دیوار نسبت به دیوارهای دیگر می تواند به زیبایی دکوراسیون ما کمک کند. برای مثال دیوار پشت تلویزیون می تواند رنگی متفاوت از سایر دیوارها داشته باشد.

 

دکوراسیون داخلی

رنگ در دکوراسیون داخلی ایرانی

مشخصه های یک دکوراسیون داخلی ایرانی

در هر سبکی از دکوراسیون داخلی همیشه مشخصه هایی است که اصولا منحصر به همان سبک است و بر اساس آن ویژگی ها می توان سبک یک دکوراسیون را تشخیص داد. دکوراسیون داخلی ایرانی نیز از این نکته مستثنی نیست و مشخصه های بارزی دارد که در ادامه به آن می پردازیم:

از دیرباز در خانه های سنتی ایرانی استفاده از گچ بری برای تزئینات امری مرسوم بوده، شروع این نوع تزئینات به حدود 900 سال پیش می رسد که برای تزئینات دیوارها و سقف خانه از گچ بری بهره می بردند و تا به امروز نیز گچ بری و مقرنس کاری در خانه های ایرانیان رواج دارد.

تقارن یکی از اصول و پایه های چیدمان خانه ایرانی است. تقارن به فضای خانه شما نظم می بخشد. بهترین روش ایجاد تقارن، نحوه چینش مبلمان است؛ زیرا بیشترین فضای نشیمن را مبلمان اشغال می کند و از سایر وسایل بیشتر به چشم می آید. با چینش صحیح مبلمان می توان فضایی آرام و دل نشین را ایجاد کرد.

فرش عنصر اصلی دکوراسیون خانه ایرانی می باشد. فرش از آن دسته عناصری است که با هر سبکی در طراحی داخلی همخوانی دارد. دکوراسیون سبک مدرن تفاوت بسیاری با دکوراسیون سبک ایرانی دارد؛ اما فرض به زیبایی هر چه تمام تر جای خود را در این دو سبک پر کرده است. فرش های پر رنگ با رنگ های گرم برای پر شور و نشاط جلوه دادن فضای نشیمن مناسب هستند. اگر فضای خانه شما بزرگ می باشد، استفاده از فرش های بزرگ باعث تجملی شدن خانه می شود؛ اما اگر خانه شما کوچک است بهتر است فرش را جایگزین قالیچه کنید، زیرا فضا را بزرگ تر نشان می دهد.

 

دکوراسیون داخلی ایرانی

مشخصه های یک دکوراسیون داخلی ایرانی

 

نور یک عنصر مهم در خانه ی ایرانی

یکی از عوامل تاثیر گذار در طراحی داخلی منزل مسکونی نورپردازی آن است. به گونه ای که اگر در ذکوراسیون منزل مسکونی از بهترین وسایل استفاده کرده باشید اما نور پردازی مناسب نداشته باشید، فضای منزل شما بسیار زشت به نظر می رسد؛ اما اگر دکوراسیون ساده ای داشته باشید با یک نور پردازی مناسب می توانید فضایی زیبا و آرامش بخش را ایجاد کنید.

 

نور یک عنصر مهم در خانه ی ایرانی

با استفاد از این عناصر دکوراسیونی ایرانی داشته باشید.

گاهی فضای مورد نظر شما به خودی خود عاری از ویژگی هایی نظیر مقرنس کاری، طاقچه و دیگر مشخصه های دکوراسیون ایرانی است درصورتیکه شما خواستار یک دکوراسیون ایرانی و یا اصطلاحا سنتی هستید. اصلا جای نگرانی نیست با انتخاب وسایل سنتی می توانید به مقصود خود برسید. این عناصر ایرانی عبارتند از:

استفاده از صنایع دستی یکی از راهکارهای مناسب چیدمان منزل ایرانی است. برای این کار می توان از وسایل چوبی منبت کاری شده، مینیاتور، لوازم مسی، سفال، عتیقه جات و گل دوزی استفاده کرد.

 

دردکوراسیون آشپزخانه استفاده از ظروف سفالی و مسی گزینه مناسبی می باشد. می توان قابلمه ها را از مس و بشقاب ها و لیوان ها را از جنس سفال انتخاب کرد که باعث ایرانیزه شدن آشپزخانه شما می شود.

استفاده از پرده های مهره ای فانتزی و نیز پرده های بافته شده عشایری برای ورودی خانه و آشپزخانه گزینه مناسبی به نظر می رسد.

با انتخاب تخت های سنتی به جای مبلمان و نیز بهره گیری از مخده در قسمتی از فضای نشیمن می توان فضایی دل نشین ایجاد کرد. اگر فضای کافی دارید، می توانید بخشی از فضای نشیمن را به مبلمان و بخش دیگر را به مخده اتصاص دهید.

هم چنین می توانید به جای کوسن از بالشتک های با طرح سنتی استفاده کنید که انتخاب مناسبی به نظر می رسد.

یکی از جالب ترین عناصر برای دکوراسیون داخلی خانه ایرانی، صندوقچه های قدیمی هستند. اگرسطح صندوقچه صاف باشد، می توان از آن به عنوان میز استفاده نمود.

 

از کمدهای آیینه کاری شده و نیز منبت کاری شده می توان در اتاق خواب استفاده کرد. هم چنین می توان از آن به عنوان جا لباسی در قسمت ورودی بهره برد.

استفاده از روتختی های چهل تکه برای اتاق خواب گزینه مناسبی است.

روی میز و عسلی ها می توان از رومیزی های بته جقه استفده کرد، زیرا هم خوانی مناسبی با مبلمان سلطنتی دارد.

تا دو دهه پیش اتاق های خانه رو به حیاط و باغچه بازمی شد و حس نشاط و شادابی را به انسان منتقل می کرد؛ اما امروزه با پدیده آپارتمان نشینی به ندرت شاهد این اتفاق هستیم. برای جلوگیری از این اتفاق می توانیم گل و گیاه را به وسیله گلدان ها به درون خانه های خود بیاوریم. بهترین انتخاب برای گلدان، گلدان سفالی و بدون رنگ است.

از پراکنده چینی وسایل به خصوص مبلمان در دکوراسیون داخلی به شدت خودداری کنید؛ زیرا باعث از بین رفتن محیطی گرم و صمیمی می شود.

از المان های ایرانی نظیر سازهای موسیقی برای طراحی داخلی منزل خود استفاده کنید. می توان سه تار و تار را بر روی پایه سازها قرار داد و یا بر روی دیوار آویزان کرد؛ و یا سنتور را بر روی میز مخصوص آن در گوشه ای از اتاق به عنوان دکور قرار داد.

یکی از نکاتی که باید در طراحی داخلی در نظر گرفت، استفاده از وسایل و لوازم با مقیاس یکسان و متناسب است، توجه نکردن به این نکته می تواند همه چیز را خراب کند و فضایی نامتناسب و زشت را ایجاد کند.

 

از تنوع بیش از حد در انتخاب وسایل دکوراسیون پرهیز کنید. وسایل اضافه را در انباری و یا در کمد اتاق خواب قرار دهید. هماهنگی و هم خوانی وسایل با یکدیگر را در اولویت قرار دهید.

اگر در نشیمن و یا اتاق خواب خود پنجره دارید، می توانید از تکه شیشه های رنگی به جای شیشه های سرتاسری و شفاف استفاده کنید، زیرا باعث نورپردازی زیبایی در فضای خانه می شود.

اگر فضای کافی دارید، یکی از اتاق ها را با استفاده از پشتی، خدمه، گلیم و… به سبک سنتی بچینید.

از شمعدان های لاله عباسی به جای آباژور استفاده کنید.

اگر می خواهید برای دکوراسیون منزل خود هزینه کنید، پیشنهاد ما به شما بهره گیری از هنر خوشنویسی می باشد. برای این کار می توان از تابلوها، میز و ظروف طراحی شده در هنر خوشنویسی استفاده کرد.

 

مبل سلطنتی متداول ترین نوع مبلمان در خانه های ایرانیان است، شاید استفاده بیش از حد از نوع مبلمان، منبت کاری های زیبای آن می باشد. مبل سلطنتی نسبت به سایر مبلمان های دیگر فضای بیشتری را اشغال می کند؛ پس بهتر است با انتخاب چیدمان مناسب برای آن به زیباتر کردن فضای نشیمن کمک کنیم. استفاده از مبل های سلطنتی برای خانه های کوچک توصیه نمی شود، بلکه بهتر است برای خانه های کوچک از مبل های راحتی استفاده کرد.

 

با استفاد از این عناصر دکوراسیونی ایرانی داشته باشید.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *