دکوراسیون, مبلمان

چیدمان مبل سلطنتی

چیدمان مبل سلطنتی

مبلمان استیل یا سلطنتی یکی از محبوب ترین انواع مبلمان در منازل ما ایرانیان است که نحوه چیدمان آن دارای اهمیت بسیاری است. در گذشته دکوراسیون اتاق نشیمن شامل یک فرش و چند عدد پشتی می شد که در کنار دیوارهای اتاق تعبیه می شدند؛ اما با گذشت زمان و سفر به اروپا در دوران قاجاریه، مبلمان این سوغات فرنگی وارد خانه ما ایرانیان شد و به عنصر ثابت اصلی دکوراسیون اتاق نشیمن تبدیل شد.

نحوه چینش مبلمان در دکوراسیون اتاق نشیمن بسیار اهمیت دارد و می تواند باعث زیبایی بیش از حد منزل ما شود. امروزه مبلمان سلطنتی به دو صورت 9 نفره و 7 نفره تقسیم می شوند که هر دو شامل دو کاناپه دو نفره و سه نفره و دو صندلی هستند؛ اما مبلمان 9 نفره دو صندلی نسبت به مبلمان 7 نفره بیشتر دارد که از آنها به عنوان صندلی مهمان یاد می شود.

 

چیدمان مبل سلطنتی

چیدمان مبل سلطنتی

هدف از چیدمان مبلمان سلطنتی ایجاد احساس آرامش و راحتی بیشتر در بین استفاده کنندگان است که ما در این مقاله سعی داریم به معرفی انواع مبلمان سلطنتی و نحوه چیدمان آنها در دکوراسیون اتاق نشیمن بپردازیم، تا با رعایت اصول و استانداردهای طراحی داخلی بتوانید چیدمانی صحیح و زیبا را داشته باشید.

 

چیدمان مبل های سلطنتی 7 نفره و 9 نفره

امروزه در کشور ما مبلمان استیل یا سلطنتی به دو صورت رایج 7 و 9 نفره ساخته می شود که ست 9 نفره دو صندلی مهمان از ست 7 نفره بیشتر دارد که البته نیاز به فضایی بیشتری هم دارد. با توجه به مساحت اتاق نشیمن خود می توانید یکی از این دو مدل چیدمان مبلمان سلطنتی 7 نفره و 9 نفره را انتخاب کنید. بهتر است برای فضاهای بزرگ از مبلمان 9 نفره و برای فضاهای کوچک از مبلمان 7 نفره و یا نیم ست استفاده کنید. در مواقعی که نیاز به صندلی های مهمان در ست 9 نفره ندارید، می توانید آنها را بردارید تا فضای بزرگتری در اختیار شما قرار گیرد.

 

چیدمان مبل های سلطنتی

چیدمان مبل های سلطنتی

چیدمان مبل سلطنتی در اتاق پذیرایی بزرگ

یکی از ویژگی های چیدمان مبل استیل در اتاق پذیرایی بزرگ این است که دست طراح برای طراحی داخلی و دکوراسیون اتاق باز است، و می تواند چیدمان های متفاوتی داشته باشد. در کنار مبلمان می توانید از وسایل و عناصر تزئینی نظیر آباژور، لوستر مرکزی، بوفه، تابلوها و مجسمه های تزئینی استفاده کنید. هم چنین می توانید از دو دست مبلمان ( راحتی و سلطنتی ) در کنار یکدیگر با رعایت اصول چیدمان استفاده کنید.

 

چیدمان مبل سلطنتی در اتاق پذیرایی بزرگ

چیدمان مبل سلطنتی در اتاق پذیرایی بزرگ

چیدمان مبلمان سلطنتی در اتاق پذیرایی کوچک

چیدمان مبل استیل در اتاق پذیرایی کوچک به روش های مختلفی صورت می گیرد. اما در بین انواع مدل های چیدمان مبل سلطنتی، دو نمونه رایج می باشند که در زیر به آنها اشاره می کنیم :

1-قبل از هر کاری نقطه کانونی را پیدا می کنیم. کاناپه سه نفره را روبروی نقطه کانونی قرار می دهیم؛ سپس کاناپه دو نفره را در کنار کاناپه سه نفره گذاشته و در نهایت صندلی های تکی روبروی کاناپه دو نفره قرار داده می شوند.

 

چیدمان مبلمان سلطنتی در اتاق پذیرایی کوچک

چیدمان مبلمان سلطنتی در اتاق پذیرایی کوچک

 

 

2-کاناپه سه نفره را در قسمت بالای خانه ( بالا نشین خانه ) می گذاریم. سپس کاناپه دو نفره را روبروی کاناپه سه نفره قرار داده و صندلی های تکی را در حد فاصل این دو قرار می دهیم. بهتر است در وسط اتاق یک فرش گذاشته به صورتی که مبلمان دور تا دور آن تعبیه شوند.

 

چیدمان مبلمان سلطنتی در اتاق پذیرایی کوچک

چیدمان مبلمان سلطنتی در اتاق پذیرایی کوچک

چیدمان مبلمان راحتی

مبلمان راحتی از جمله مبلمانی است که در فضاهای کوچک و بزرگ استفاده می شود اما معمولا مبلمان راحتی را در فضاهای کوچک استفاده می کنند. توجه کنید که فاصله مبلمان راحتی از یکدیگر نباید زیاد باشد، زیرا فاصله زیاد باعث از بین رفتن فضای صمیمیت و راحتی بین افراد می شود. مبلمان راحتی می تواند به دو صورت متقارت (رسمی) و نا متقارن (غیر رسمی-دوستانه) باشد.

 

چیدمان مبلمان راحتی

چیدمان مبلمان راحتی

چیدمان مبلمان سلطنتی و راحتی در کنار یکدیگر

درمواقعی که فضای اتاق نشیمن شما بزرگ و جادار است، می توانید از چیدمان مبلمان سلطنتی و راحتی در کنار یکدیگر بهره ببرید ؛ بدین صورت که در قسمتی که نقطه کانونی اتاق ( شومینه یا تلویزیون ) قرار دارد، می توان از یک دست مبل راحتی استفاده کرد و در بخش دیگر مبلمان سلطنتی را قرار داد. سعی کنید مبلمان را خیلی نزدیک به شومینه و تلویزیون قرار ندهید، و فاصله مناسب و استاندارد را رعایت کنید. بهتر است مبلمان راحتی نزدیک به آشپزخانه باشد و یک فضای نشیمن خصوصی را ایجاد کند.

 

چیدمان مبلمان سلطنتی و راحتی در کنار یکدیگر

چیدمان مبلمان سلطنتی و راحتی در کنار یکدیگر

 

از ترکیب شدن و چیدمان درهم مبلمان سلطنتی و راحتی به شدت پرهیز کنید، می توانید مبلمان راحتی و استیل را پشت به پشت یکدیگر قرار دهید و دو فضای عمومی و خصوصی و یا رسمی و غیر رسمی ایجاد کنید. در فاصله گذاری مبل ها با یکدیگر و با دیوار دقت لازم را داشته باشید. به اکسسوری فضای اتاق توجه کنید.

 

 

چیدمان مبلمان سلطنتی در فضای مستطیل شکل

راحت ترین نوع چینش مبلمان در اتاق نشمین، چیدمان مبلمان سلطنتی در پذیرایی مستطیل شکل و به صورت ال شکل است. به صورتی که کاناپه سه نفره در مقابل نقطه کانونی اتاق قرار گیرد و در مجاورتش به صورت عمود بر آن، کاناپه دو نفره، و در امتداد کاناپه دو نفره صندلی های تکی جای گیرند. به این نکته توجه داشته باشید که به هیچ عنوان مبلمان به دیوار برخورد نکند. در جلوی کاناپه دو و سه نفره، یک میز قرار بگیرد و دو عدد عسلی در کنار صندلی ها باشد. توصیه می شود برای ثبات بصری بیشتر این نوع چیدمان، از یک فرش در وسط اتاق استفاده شود.

 

چیدمان مبلمان سلطنتی در فضای مستطیل شکل

چیدمان مبلمان سلطنتی در فضای مستطیل شکل

چیدمان مبلمان استیل به صورت مدرن

چیدمان مبلمان به سبک مدرن بر خلاف سایر سبک ها نظم خاصی ندارد؛ حتی می توان چنین بیان کرد که نامنظم بودن و ناقرینگی از ویژگی های اصلی چیدمان سبک مدرن است. بدین صورت که می توان کاناپه دو یا سه نفره را در یک سو قرار داد، و صندلی های تکی را در سوی دیگر اتاق؛ و فاصله بین این دو را با پارتیشن، شومینه یا آکواریوم دیواری پر کرد. بهتر است اگر شومینه در اتاق نشیمن خود دارید، کاناپه دو نفره را روبروی آن و کاناپه سه نفره و صندلی های تکی را در طرف دیگر اتاق قرار دهید.

 

چیدمان مبلمان استیل به صورت مدرن

چیدمان مبلمان استیل به صورت مدرن

چیدمان مبلمان سلطنتی به صورت نیم دایره

چیدمان مبلمان به صورت نیم دایره یکی از جالب ترین انواع چیدمان مبلمان است که البته فضای نسبتا زیادی را در بر می گیرد. در این روش می توانید یک فرش دایره ای شکل را در وسط اتاق قرار داده و مبل ها را دورتادور فرش بچینید. اگر فضای زیادی دارید، می توانید یک نیم دایره درست کنید به صورتی که کاناپه سه نفره را در بالاترین نقطه قرار داده و کاناپه دو نفره و دو صندلی یک نفره را به صورت زاویه دار در دو طرف کاناپه سه نفره تعبیه کنید. اگر از وجود صندلی های مهمان بهره می برید، می توانید آنها را در امتداد مبلمان قرار داده و طرحی شبیه به نعل اسب درست کنید. فاصله خالی میان مبل ها را می توان با میز عسلی ها و عناصر تزئینی نظیر آباژور و مجسمه پر کرد.

 

چیدمان مبلمان سلطنتی به صورت نیم دایره

چیدمان مبلمان سلطنتی به صورت نیم دایره

ترکیب رنگ مبلمان با فضای اتاق نشیمن

همیشه سعی کنید یک هارمونی و همخوانی میان رنگ مبلمان خود با عناصر و وسایل موجود در اتاق نشیمن برقرار باشد. از طرح ها و رنگ های شلوغ دوری کنید، برای مثال اگر مبل دارای منبت کاری بسیار است، به هیچ وجه از طرح های شلوغ استفاده نکنید، زیرا باعث اضطراب و پریشانی مهمانان می شود. سعی کنید طرح فرش ساده باشد. حتی الامکان از کاغذ دیواری با طرح های ساده و بزرگ استفاده کنید و رنگ پرده خود را با رنگ مبلمان ست کنید و در یک طیف رنگی قرار دهید.

 

ترکیب رنگ مبلمان با فضای اتاق نشیمن

ترکیب رنگ مبلمان با فضای اتاق نشیمن

رنگ بندی مبلمان سلطنتی

رنگ تاثیر بسیار زیادی در بیشتر دیده شدن و به چشم آمدن مبلمان شما دارد. اگر علاقه به چیدمان تشریفاتی و رسمی دارید، می توانید از رنگ طلایی در کنار سایر رنگ ها نظیر مشکی، قرمز، سفید و هر رنگی که متناسب با رنگ طلایی باشد استفاده کنید.

 

سخن آخر

مبلمان سلطنتی با کنده کاری ها و منبت کاری های زیبایی که دارد، باعث به وجود آوردن فضایی لوکس و مجلل در اتاق نشیمن و پذیرایی شما می شود؛ به شرطی که اصول صحیح چیدمان در آنها به درستی رعایت شود. فروشگاه اینترنتی هپی پر با دراختیار داشتن انواع مبلمان سلطنتی و هم چنین با بهره گیری از تیمی مجرب در زمینه دکوراسیون داخلی آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد. جهت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمائید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *