دکوراسیون

دکوراسیون داخلی پست مدرن

دکوراسیون داخلی

ما دراین مقاله به شما روش طراحی داخلی به سبک پست مدرن را آموزش می دهیم، تا با شناخت و درک هر چه بیشتر انواع سبک های دکوراسیون داخلی معماری بتوانید بهترین انتخاب را برای چیدمان منزل خود داشته باشید.سبک طراحی داخلی پست مدرن، سبکی فراگیر و مورد پسند اقوام گوناگون با فرهنگ های مختلف می باشد. شیوه ی طراحی پست مدرن، سبکی است پویا؛ زیرا در عین حال که در به صورت های گوناگون می تواند ظاهر شود اما اصول اولیه خود را حفظ می کند

راهنمای مطالعه 

 • مکتب پست مدرن : تاریخچه و بنیان گذاران پست مدرن.
 • ویژگی های سبک پست مدرن در دکوراسیون داخلی.
 • رنگ های به کار رفته در طراحی دکوراسیون داخلی پست مدرن.
 • متریال های مورد استفاده در طراحی دکوراسیون پست مدرن.
 • نورپردازی در دکوراسیون داخلی پست مدرن .

مکتب پست مدرنیته 

پست مدرنیسم واژه ای است فرانسوی که به معنای پس از مدرن یا پسانوگرایی می باشد.پست مدرنیسم به دوران بعد از مدرنیته اطلاق می شود که از سویی در تقابل با مدرنیته است و از سویی دیگر دنبال کننده مدرنیته و اصلاح کننده آن است. مهد پیدایش پست مدرنیسم کشور فرانسه است، جایی که اندیشمندانی چون نیچه، لیوتار، فوکو و هایدگر پایه گذار مبانی فکری این مکتب بودند و سبب جهانی شدن این مکتب شدند. در اوسط قرن بیستم بود که پست مدرنیسم به عنوان یک سبک مهم در معماری مطرح شد که در ابتدا به نقد مدرنیته می پرداخت و پس از مدتی نظریه پردازانی چون رابرت ونچوری و لویی کان مبانی فکری معماری پست مدرن را ارایه کردند و یک سبک جدید معماری را به جهان عرضه داشتند. رابرت ونچوری در جواب شعار میس وندروهه که اظهار داشت ” کمتر، بیشتر است” معتقد است که ” کمتر کسل کننده “است. خانه مادر رابرت ونچوری اولین ساختمان ساخته شده به سبک پست مدرن است.

دکوراسیون داخلی پست مدرن

دکوراسیون داخلی

خصوصیات سبک پست مدرن در دکوراسیون داخلی 

خصوصیات سبک پست مدرن در دکوراسیون داخلی در تمامی مناطق جغرافیایی مشترک و به شرح زیر است:

پیچیدگی و تضاد در طراحی سبک پست مدرن 

این پیچیدگی در طراحی داخلی عدم تقارن و یکنواخت نبودن محیط زندگی شما را به وجود می آورد و باعث شادابی ساکنان می شود.

کنتراست و تضاد رنگ های مختلف و به کارگیری آنها در کنار یکدیگر 

تضاد رنگ ها و کنار هم قرارگیری آنها باعث چشمگیر شدن فضا و زیبایی بصری می گردد.

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی پست مدرن

فرم تابع عملکرد نیست

برخلاف نظر مدرنیست ها که اعتقاد داشتند تمام قسمت های یک خانه باید کارکردی مشخص داشته باشند، طراحان سبک پست مدرن بر این عقیده اند که صرفا کاربردی بودن قسمت های مختلف خانه مد نظر نیست بلکه خانه مکانی است برای آرامش و راحتی و لازم است قسمت هایی تعبیه شود که صرفا جهت آرامش و راحتی طراحی شده باشد و نه لزوما کابردی بودن آنها.

بهره گیری از متریال های مدرن در طراحی

همواره استفاده از متریال های نوین در طراحی برای طراحان نقشی اساسی را ایفا می کند ؛ زیرا این متریال است که میتواند یک شاهکار خلق کند یا یک فاجعه بیافریند. استفاده از متریال های نامناسب در طراحی داخلی میتواند باعث کاهش خلاقیت طراحان شود.

دخیل بودن فرهنگ جامعه در نوع طراحی و چیدمان فضاها

این ویژگی سبک پست مدرن باعث می شود که نتوان الگوی مشخص و ثابتی برای آن در نظر گرفت و هر منطقه با توجه به شرایط فرهنگی خود میتواند الگویی از مکتب پست مدرن را پدید آورد، در عین حال که اصول طراحی پست مدرن را رعایت می کند.

بهره گیری از نمادها و المان های تاریخی

وجود عناصر خاطره ساز نظیر المان ها، نمادها در فضای خانه باعث مرور خاطرات گذشته و زنده نگه داشتن خاطرات می شود.

ترکیب عناصر و اشکال هندسی با یکدیگر

میتوان در طراحی دکوراسیون منزل خود از اشکال هندسی مختلف نظیر مربع و مثلث و ترکیب اشکال با یکدیگر استفاده کرد که میتواند باعث تنوع فضایی منزل شما شود.

استفاده از عناصر و اجزای غیر ضروری در طراحی

همانطور که گفته شد در طراحی پست مدرن هیچ چیز تابع عملکرد نیست و ازعناصری صرفا جهت زیبایی و القای حس ارامش استفاده می شود.

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی پست مدرن

رنگ های به کار رفته در طراحی داخلی پست مدرن

به طور کلی رنگ ها در سه دسته تقسیم بندی می شوند :

الف) رنگ های گرم

این دسته از رنگ ها به وضوح قابل رویت بوده و موجب جلب توجه می شوند؛ رنگ های قرمز، نارنجی، زرد و ارغوانی رنگ های گرم هستند. رنگ های گرم القا کننده گرمی و صمیمیت هستند.

ب) رنگ های سرد

رنگ های سرد رنگ هایی آرامش بخش هستند و زیاد در چشم نیستند؛ این رنگ ها آرام و راحت هستند و ممکن است به صورت صمیمی و ساده دیده شوند. رنگ های آبی-سبز و آبی-بنفش شناخته شده ترین رنگ های سرد هستند. رنگ های سرد گزینه مناسبی برای پس زمینه می باشند

ج) رنگ های خنثی

رنگ های خنثی رنگ هایی هستند که در طیف رنگی وجود نداشته و از ترکیب رنگ های دیگر به وجود می آیند و میتوانند اثرات گوناگونی پدید آورند. رنگ های سیاه، سفید، خاکستری، بژ و قهوه ای چز رنگ های خنثی هستند.

پالت رنگ در طراحی داخلی پست مدرن شامل رنگ های زیر می باشد

ترکیب رنگ سبز روشن و فیروزه ای

این ترکیب رنگ باعث به وجود آمدن حس آرامش و راحتی در انسان می شود.از این رو ترکیب رنگ مناسبی برای اتاق های خواب می باشد

رنگ های قرمز و زرد و رنگ های ترکیب شده از این دو رنگ

رنگ های گرم همچون قرمز و زرد محرک و انرژی دهنده به انسان هستند و باعث ایجاد شور و نشاط در انسان می شوند. از این طیف رنگ میتوان در آشپزخانه و حتی کتابخانه استفاده کرد.

آبی-سبز

رنگ سبز رنگی آرامش دهنده به انسان می باشد و همچنین رنگ طبیعت است، رنگ آبی نیز که رنگ آسمان بی کران می باشد. با ترکیب این دو رنگ میتوان آرامشی فوق العاده را در اتاق نشیمن به وجود آورد. برای مثال میتوان رنگ سبز را برای دیوارها و رنگ آبی را برای مبلمان انتخاب کرد که همخوانی بی نظیری با یکدیگر برقرار می کنند.

سفید به عنوان پس زمینه

رنگ سفید باعث حس گشودگی فضا می شود و میتوان با انتخاب رنگ های قهوه ای تیره و مشکی برای مبلمان خود، یک تضاد رنگی زیبا را به وجود آورد.

دکوراسیون داخلی

رنگ های طراحی پست مدرن

مصالح مورد استفاده در طراحی و دکوراسیون داخلی پست مدرن

وجه تمایز طراحی داخلی پست مدرن نسبت به سایر سبک ها استفاده از متریال ها و مصالح مختلف و حتی متضاد با یکدگیر می باشد.در طراحی داخلی پست مدرن استفاده از اشکال هندسی متفاوت و شکسته و دارای پیچیدگی با جزییات بسیار چشمگیر است که باعث پدید آمدن جلوه های بصری جذابی می شود. یکی ازجذابیت ها در طراحی پست مدرن استفاده از متریال های بومی در طراحی دکوراسیون آن می باشد؛ برخلاف سبک مدرن که سبکی با ویژگی های مشخص و ثابت در سرتاسر جهان بود.طراحی داخلی بومی ایران به سبک پست مدرن بسیار نزدیک است، چرا که استفاده از مواد و مصالح بومی در آن امری بارز و مشخص است؛ برای مثال مصالح مورد استفاده در طراحی در قسمت شمالی کشور چوب و در بخش مرکزی آن خشت و گل می باشد.

دکوراسیون داخلی

مصالح طراحی پست مدرن

نورپردازی در دکوراسیون داخلی پست مدرن

بارزترین ویژگی پست مدرن در نورپردازی، استفاده از نور طبیعی در روشنایی ساختمان است. به طوری که وظیفه تامین بخشی از روشنایی ساختمان در طول روز برعهده تابش نور خورشید می باشد. بازی با نور نقش مهمی در نورپردازی سبک پست مدرن ایفا می کند. کنتراست روشنایی و تاریکی در نورپردازی ساختمان به وسیله نور طبیعی از ویژگی های سبک پست مدرن است.
استفاده از نور طبیعی در ساختمان به خصوص نشیمن باعث احساس آرامش و راحتی می شود؛ همچنین میتوان در صورت کم بودن فضای خانه از نور طبیعی بهره برد چرا که باعث بزرگ جلوه دادن فضا می شود. استفاده از نور طبیعی در اکثر خانه های ایرانی امری رایج است زیرا باعث حس آرامش و راحتی برای ساکنین می شود.

دکوراسیون داخلی

طراحی داخلی پست مدرن

جمع بندی ویژگی های سبک پست مدرن در طراحی داخلی

 • استفاده از تزیینات در طراحی داخلی
 • بهره گیری از مواد و مصالح غیر ضروری در دکوراسیون داخلی
 • استفاده از نمادها و المان های تاریخی در طراحی ( نمادگرایی )
 • طراحی بر اساس فرهنگ و آداب و رسوم هر منطقه
 • استفاده از رنگ های متضاد در کنار یکدیگر
 • استفاده از رنگ های گرم و درخشان
 • بهره گیری از نور طبیعی در روشنایی و نورپردازی
 • استفاده از اشکال هندسی، شکستگی در طرح و عدم تقارن
 • چیدمان فضا با متریال های مختلف، غیر ضروری و غیر مرتبط

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *